Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancılara Taşınmaz Satışında Kritik İptal

Anayasa Mahkemesi, yabancılara taşınmaz satışına ilişkin esasları düzenleyen Tapu Kanunu'nun kritik iki düzenlemesini iptal etti.

Milliyet Gazetesi/Gökçer TAHİNCİOĞLU
Yabancılara Taşınmaz Satışında Kritik İptal

nayasa Mahkemesi, yabancılara taşınmaz satışına ilişkin esasları düzenleyen Tapu Kanunu'nun kritik iki düzenlemesini iptal etti. Yüksek Mahkeme, yüzölçümü 2.5 hektardan fazla olan arazilerin yabancılara satışında kararlaştırma ve yabancıların il bazında hangi oranda taşınmaz edinebileceklerini belirleme yetkilerini Bakanlar Kurulu'na veren düzenlemelerin iptalini kararlaştırdı. Buna göre, yeni bir yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, yabancılar yüzölçümü 2.5 hektardan (25 bin metrekare) büyük taşınmazlar edinemeyecek.

Kısmi iptal
Anayasa Mahkemesi, yabancıların "karşılıklılık" koşuluna uyulması şartıyla taşınmaz edinebileceklerine ilişkin Tapu Kanunu'nun 35. maddesinde yapılan değişikliği 2005'te iptal etmişti. İptal edilen düzenlemenin yerine hükümet tarafından çıkarılan yasanın iptali istemiyle CHP'nin açtığı dava sonuçlandı. Yüksek Mahkeme, yasanın kısmi olarak iptaline karar verdi.

Yeni yasal düzenleme gerekecek
Yüksek Mahkeme, yabancıların yüzölçümü 2.5 hektara kadar olan taşınmazları yasadaki koşullar çerçevesinde edinmesinde Anayasa'ya aykırılık bulmadı. Mahkeme, 2.5 hektardan 30 hektara kadar olan alanların ancak Bakanlar Kurulu kararıyla satılabileceğine ilişkin yasa hükmünü ise iptal etti.
Karara göre, yabancılar yeni bir yasal düzenleme ile hangi koşullarda 30 hektara kadar taşınmaz edineceklerinin gösterilmemesi halinde, 2.5 hektardan fazla taşınmaz edinemeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilara-tasinmaz-satisinda-kritik-iptal_53387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!