Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancıya Mülk Satışı Takibimizde

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin ‘ülke elden gidiyor' yorumuna Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan cevap geldi.

Zaman Gazetesiski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin ‘ülke elden gidiyor' yorumuna Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan cevap geldi. Yabancılara taşınmaz mal satışıyla ilgili yasa değişikliğine karşı CHP'nin açtığı iptal davası kapsamında Anayasa Mahkemesi üyelerine bilgi veren Unakıtan, yabancılara mülk satışıyla ilgili açıklamaların abartılı olduğunu söyledi.

Unakıtan, “Devlet kendi kayıtlarına göre hareket eder. Kim, nerede, ne almış hepsi tek tek tarafımızdan takip ediliyor.” dedi. Vatandaşların duygusal açıklamalara değil resmî verilere itibar etmesi gerektiğini dile getiren Maliye Bakanı, yapılan açıklamalara dikkat edilmesini istedi. Bazen gerçeklerin çok ötesinde hissi bazı açıklamalara şahit olduklarını vurgulayan Unakıtan, “Bu açıklamalar bizim için geçersizdir. Biz kendi kayıtlarımıza bakarız. Eldeki kayıtları zaman zaman Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’müz açıklıyor. Fakat Tapu Kadastro'nun bilgilerine bakılmıyor da birisi kalkıyor fevri bir açıklama yapıyor, herkes onun peşine gidiyor. Kamuoyu da yanlış yönlendiriliyor.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi heyeti CHP'nin yabancılara mülk satışına imkan tanıyan 5444 sayılı Tapu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle açtığı davada, dün Bakan Unakıtan ve diğer yetkililerin sözlü açıklamalarını dinledi. Unakıtan, bundan sonra Yüksek Mahkeme'nin kararını hep beraber beklediklerini söyledi. Mahkeme, iptal ve yürürlüğün durdurulması istemini daha sonra esastan görüşerek karara bağlayacak. Türkiye'de 15 Nisan 2005 tarihi itibarıyla 52 bin 818 yabancı uyruklu şahıs 272 milyon 511 bin 493 metrekare arazi ve gayrimenkul satın aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanciya-mulk-satisi-takibimizde_47214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!