Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancıya Mülk Satışı Yasasız Kaldı

Hükümet 3 ayda yabancıya mülk satışını düzenleyen yeni bir yasa hazırlayamayınca Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı dün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Vatanükümet 3 ayda yabancıya mülk satışını düzenleyen yeni bir yasa hazırlayamayınca Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı dün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tapu dairelerinde yabancıya mülk satışı durduruldu.

Anayasa Mahkemesi'nin yabancılara mülk satışını kolaylaştıran yasaya ilişkin verdiği iptal kararı, dün yürürlüğe girdi. Dün sabahtan itibaren tapu dairelerinde yabancılara mülk satış işlemleri de durduruldu.

Anayasa Mahkemesi, 14 Mart'ta 4916 Sayılı Kanun'un, Tapu Kanunu'nun 35'inci maddesini değiştirerek yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen 19. maddesini iptal etmişti. Mahkeme, ortaya çıkacak yasal boşluğun giderilmesi için de iptal kararının, Resmi Gazete'de yayımı tarihinden 3 ay sonra yürürlüğe girmesini hükme bağlamıştı.

Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından yeni bir yasal düzenleme için oluşturulan komisyonun hazırladığı yeni tasarı, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmıştı. Ancak yeni düzenleme, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 3 aylık süre içinde gerçekleştirilemedi ve iptal kararı, dün sabahtan itibaren yürürlüğe girdi.

Yeni tasarı imzada
Hazırlanan yeni tasarının Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği yapılarak hazırlandığını kaydeden bir yetkili, "Bu düzenlemenin kısa sürede yasalaşması hedefleniyordu ancak çalışmaların uzaması nedeniyle bu tamamlanamadı. Hükümet yasayı hemen çıkarmak istiyor" dedi.

Cari açık tehlikesi
Kararla yabancılara mülk satışında yasal dayanak ortadan kalkarken, uzmanlar, yeni düzenlemenin çıkarılamamasının ekonomiye vereceği zarara dikkat çekiyor. Uzmanlar, özellikle son yıllarda Türkiye'nin hassas noktalarından biri olan cari işlemler açığı açısından sıkıntı yaşanabileceğini belirtiyor. Geçen yıl 15.5 milyar dolar olan cari işlemler açığının finansman kalemlerinden birini oluşturan, yurtdışındaki yerleşiklerin Türkiye'deki gayrimenkul alımları 1.343 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Tapu kadastro: Ev isteyen yabancıları reddetmeyin, bekletin
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, iptalin ardından bölgelere genelge gönderecek. Bu genelgede, dünden itibaren yabancılara satış yapılamayacağı hatırlatılıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, teşkilata, "Mülk edinme talebiyle size gelecek yabancıları reddetmeyin. Onların işlemlerini beklemeye alın. Bu konuda hukuki boşluğu giderecek bir düzenleme gerekiyor. Yeni düzenleme sonrasında talepler değerlendirilecek" talimatı verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanciya-mulk-satisi-yasasiz-kaldi_30912.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!