Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yağmur Havzalarına Neşter

Küresel ısınma tehdidi ve aşırı sıcaklarla geçen yaz süresince "özlenen" yağmurlar, kışla birlikte bastırınca şimdi de altyapı sorunlarını gündeme getirdi. Kentin düşük kottaki ve kıyıya yakın kesimleri yoğun yağışlarla birlikte sular altında kalmaya başladı.

Cumhuriyet EGE
Yağmur Havzalarına Neşter

üresel ısınma tehdidi ve aşırı sıcaklarla geçen yaz süresince "özlenen" yağmurlar, kışla birlikte bastırınca şimdi de altyapı sorunlarını gündeme getirdi. Kentin düşük kottaki ve kıyıya yakın kesimleri yoğun yağışlarla birlikte sular altında kalmaya başladı.

Karşıyaka'da Mavişehir, yağışlarla birlikte adeta "göl" görünümüne büründü. Girne ve Gün Sazak bulvarları da "yağmur havzası"na dönüştü. Beri yakada da Kordon ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı çevresinde maddi zarar oluştu.

Gelişmeler üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Özellikle trafiği yoğun olan bölgeleri su taşkınlarından kurtarmak için "yağmur suyu projeleri" hazırladı. Projeyle, Girne Bulvarı çevresi ve Gün Sazak Bulvarı ile deniz arasında kalan alanı kapsayan yağmur havzasında, yer altında oluşturulacak büyük kutu menfezler ile toplanacak yağmur sularının, taşkın yaratmadan denize ulaştırılması hedefleniyor.

İihaleler tamam
İZSU, ağırlıklı olarak Girne Bulvarı'nda yaşanan ve Gün Sazak ile Bahriye Üçok bulvarlarını da etkileyen su taşkınlarının önlenmesi amacıyla 8.5 kilometrelik yağmur suyu sisteminin yapım ihalesini sonuçlandırdı. Yüklenici firma ile imzalanacak sözleşmenin ardından yer teslimi yapılarak inşaat çalışmalarına başlanacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, proje toplam 3 milyon 400 bin YTL'ye mal olacak.

Öte yandan İZSU, Çiğli Aydınlıkevler için de proje oluşturdu ve ihalesini gerçekleştirdi. Bu bölgede de uygulanacak proje yle yüzeysel sular polietilen borular aracılığıyla toplanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yagmur-havzalarina-nester_57633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!