Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yakında Türkiye’de Kumul Kalmayacak!

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kargı kıyı kumullarında denize 100 metrelik mesafede yapılması planlanan iki 5 yıldızlı otel için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca "ÇED Gerekli Değildir Kararı" verilmesine Türkiye’nin kumul uzmanı bilim insanından sert tepki geldi.

yapı.com.tr
Yakında Türkiye’de Kumul Kalmayacak!

Sol Portal'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, son kırk yılda kıyılarının büyük bölümünü ranta kurban eden Türkiye’de yakın gelecekte kumul kalmayacak. Son olarak Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kargı kıyı kumullarında denize 100 metrelik mesafede yapılması planlanan iki 5 yıldızlı otel için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘ÇED Gerekli Değildir Kararı’ verilmesine Türkiye’nin kumul uzmanı bilim insanından sert tepki geldi. Kıyıların yağmalanmasından dolayı yakın gelecekte Türkiye’de kumul kalmayacağına işaret eden Prof. Dr. Turhan Uslu, yetkililere “kumullar ve kumul kelimesi ortadan kaldırılmalı mı?” sorusunu yöneltti.

"Yakında Türkiye'de kumul kalmayacak"

Türkiye’deki kıyı kumullarının çeşitli nedenlerle tahrip edilmesine ilişkin hemen her gün bir haber aldığını dile getiren Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Uslu, “Kıyı kumullarının ağaçlandırma ile başlayan tahribat sürecinde kömür ocağı, havaalanı, yol, kıyı tesisleri (liman vb.), sanayi tesisleri (termik santral vb.), turizm tesisleri (otel vb.), yapılaşma (ikinci konut vb.) ve özelleştirmeler ile hızla kapışılması planlanmış durumda. Yakın gelecekte Türkiye’de doğal kıyı kumulu kalmayacak ve kumul kelimesini duymayacağız. Eğer kıyılarda kum görebilirsek bunlar ancak bitkilerinden tamamen temizlenmiş olan plajlarda olacak” görüşünü savundu.

Fethiye Kargı kumulunda iki yeni otele izin

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kargı kıyılarının yat çekek yeri olması için yapılan girişimleri anımsatan Uslu, bu projenin ardından şimdi de bölgede iki ayrı büyük otel projesi bulunduğunu söyledi. Biri 398, diğeri ise 498 oda kapasiteli olan denize 100 metre mesafedeki iki ayrı otel için ÇED Gerekli Değildir kararı verildiğine dikkat çeken Uslu, Kargı kıyı kumullarında yaptıkları araştırmalarda alanda dünyada yalnızca Türkiye’de bulunan bitki topluluğunun bulunduğunu belirterek, “Bu bitki topluluğunu Türkiye’de sadece Muğla ve Antalya’da tespit ettik. Muğla kıyılarında sadece Kargı kıyı kumulunda bu topluluğu tespit etmiştik” bilgisini verdi.

"Kumullar rant yüzünden kapanın elinde kalıyor"

Kargı kıyılarında yapılması planlanan otellerden ÇED raporu istenmediğinin altını çizen Prof. Dr. Turhan Uslu, “Aslında Türkiye’de kıyılar ve özellikle kıyı kumulları rant değerlerinin yüksekliği nedeniyle kapanın elinde kalmaktadır. Bunun kılıfını uydurmak için de çeşitli bahaneler uydurulmaktadır. ÇED raporu istememek de bu bahanelerden biridir” görüşünü dile getirdi.

"Çevreyi otel yaparak mı koruyorlar?"

Konuyla ilgili değerlendirmesinde yetkililere seslenen Uslu, “Bu kıyı için ÇED raporu istemeyen makamlar ne gibi yerler için ÇED raporu istemekteler?” sözleriyle tepkisini dile getirirken, yetkililerin ayrıca şu sorulara yanıt vermesini istedi: “Yetkili makamlar Kargı kumulunun kaç yüz yılda oluştuğunu biliyorlar mı? 398 odalı otelin Kargı kıyı kumulunun üzerine yapılacağını biliyor mu? Otellerden biri 67 970 m2 ve diğeri 52 778 m2 gibi geniş alanda yapılıyor ve bu kıyılardaki ilk oteller olacağının farkındalar mı? Kargı kumulunun gerisinde yapılaşma olarak sadece Günlük Kent Sitesi bulunmakta ve denize 250 m iken yapılacak bu otel denizden 100 metre içerde yapılacak. En geniş yeri 115 m olan kumulun bir kısmı otel inşaatına ve önündeki tüm kumul da otelin hizmetinde olacağının farkındalar mı? Bu kumulun Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesinde olduğunu biliyorlar mı? Özellikli Çevre Koruma dediklerini otel yaparak mı gerçekleştiriyorlar. Dünyada sadece bu kıyıda ve Antalya kıyılarında 4 noktada olan bitki topluluğunun kaybının hiç önemi bulunmamakta mı? Bu kıyılardaki kıyı kumul, sulak alan, akarsu ve kıyı makisi yaşam ortamları ile bunların içindeki alt yaşam ortamlarını nasıl korumayı düşünüyorlar? Kıyı kumulları konusunda yaptığımız araştırmalar ile Haberanaliz’de yazdığımız 122 yazı konusunda ne düşünüyorlar?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yakinda-turkiyede-kumul-kalmayacak_124729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!