Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kıyılarda 50 Metre Yapılaşmaya İzin Yok

Kıyılarda ilk 50 metreye kadar yapılaşmaya izin yok. Yat limanları 6.5 metre yüksekliği ve 2 katı aşmayacak, balıkçı barınakları, sosyal ve teknik alt yapı birimleri inşa edebilecek. Ayrıca yapılan düzenleme ile Köyceğiz Gölü ve onu denize bağlayan Dalyan Kanalı ile ilgili tereddütler ortadan kalktı. Bölge artık kıyı mevzuatı çerçevesinde korunacak

yapi.com.tr
Kıyılarda 50 Metre Yapılaşmaya İzin Yok

Sahil şeridinin genişliği ve yapılanma koşullarını yeniden düzenledi. Yapılan düzenlemede, Kıyı Kanunundan gelen 100 metrelik sahil şeridi mesafesinde herhangi bir değişiklik yapılmazken, kanundaki 50 metrelik yapı yaklaşma mesafesi uygulama yönetmeliğine eklendi. Düzenleme sayesinde kıyılarda ilk 50 metrede sadece halkın kullanabileceği yaya yolu, gezinti ve dinlenme alanları, rekreatif alanlara izin verilecek.

Yat Limanları ve Balıkçı Barınaklarına Standart

Yönetmelikte, turizm mevzuatına uyum sağlamak amacıyla yat limanı tanımı güncel hale getirildi. Buna göre yat limanlarına 6.5 metre yükseklik ve 2 katı aşmamak şartıyla konaklama tesisleri yapma imkanı verildi. Balıkçı barınağı tanımı da “Balıkçı Barınakları Yönetmeliği” ile uyumlaştırıldı.Yönetmeliğe, balıkçı barınaklarında emsalin yüzde ikisini ve 6.5 metre yüksekliği aşmamak şartıyla takılıp sökülebilir malzemelerle inşa edecekleri yönetim birimi, geçici depolama ve satış birimi gibi teknik alt yapı birimleri inşa edebilecekleri eklendi.

Onaylanan kıyı kenar çizgilerinden ilgililerinin haberdar edilerek, gerektiğinde itiraz edilebilmesi ve yasal hakları kullanılması amacıyla kıyı kenar çizgisinin ilanına ilişkin hüküm getirilerek kıyı kenar çizgisine aleniyet sağlandı. Ayrıca yapılan düzenleme ile kıyı kenar çizgisi değişikliklerinin hangi koşullarda yapılabileceği belirlendi. Mahkeme kıyı kenar çizgisinin iptal etmesi durumunda yapılacak uygulamalara açıklık getirildi.

Dalyan'a da Kıyı Kenar Çizgisi

Yapılan değişiklikle, Köyceğiz Gölü ve onu denize bağlayan Dalyan Kanalı da kıyı kenar çizgisi tespitine dahil edildi. Dalyan Kanalı'nda daha önce tespit edilen kıyı kenar çizgilerinin mevzuat açısından geçerli olup olmadığı hususundaki tereddütler ortadan kaldırıldı. Yapılan değişiklikle, bölgenin kıyı mevzuatı çerçevesinde korunması ve denetimi sağlanmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiyilarda-50-metre-yapilasmaya-izin-yok-_106937.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!