Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yaklaşık 1,5 Milyar Kişi Çölleşme Tehdidi Altında

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, çölleşme ve kuraklığın sadece çevresel problem olmadığını belirterek, "Yaklaşık 1,5 milyar kişiyi tehdit eden kuraklık bütün ekosistemleri etkiliyor." dedi.

yapi.com.tr/AA
Yaklaşık 1,5 Milyar Kişi Çölleşme Tehdidi Altında

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12. Taraflar Konferansı (COP 12) Dönem Başkanı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de günü kurtarıcı politikalar ve geçici önlemler almak yerine kalıcı, etkin projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Dünyada her yıl 250 milyondan fazla insanın doğrudan çölleşme ve kuraklıktan etkilendiğine dikkati çeken Eroğlu, "Çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık sadece çevresel problem olmayıp, ekonomiyi, güvenliği ve kalkınmayı da olumsuz yönde etkiliyor. Yerkürede 4 milyar hektardan fazla alanı ve 110'dan fazla ülkede yaklaşık 1,5 milyar kişiyi tehdit eden arazi bozulumu, çölleşme ve kuraklık bütün ekosistemleri etkiliyor." diye konuştu.

Çölleşme ve kuraklığın dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin de gerçeği olduğunu belirten Eroğlu, "Bu gerçeği temel alan ve bütün sektörleri içeren etkin bir mücadele için eylem planı ve projelerimizi hayata geçiriyoruz. Küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşmenin etkilerinin en aza indirilmesinde orman varlığının artırılması, bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi, toprağın korunması ve erozyonla mücadele edilmesi alınacak en önemli tedbirler arasında." ifadelerini kullandı.

Hedef 2023'te orman alanını yüzde 30'a çıkarmak

Türkiye'de 2002'de 20,8 milyon hektar olan orman alanını 22,3 milyon hektara çıkardıklarını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Son 14 yılda 3,7 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Bu çalışmalar neticesinde Türkiye'nin orman alanı 1,5 milyon hektar arttı. 2023 yılına kadar orman alanımızı yüzde 28'den yüzde 30'a çıkartmayı ve dünyamızdaki her insan için bir adet olmak üzere 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. 1970'li yıllarda erozyonla taşınan toprak miktarı 500 milyon tonken, son yıllarda yaptığımız başarılı çalışmalar sonucu bu rakamı 168 milyon tona indirdik. 2023 yılında ise erozyonla taşınan toprak miktarını 130 milyon tona düşürmeyi planlıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yaklasik-1-5-milyar-kisi-collesme-tehdidi-altinda_155317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!