Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yalçıntaş: Emlak Sektörünün Nabzı İTO'da Tutuluyor

Yalçıntaş: Emlak sektörünün nabzı İTO'da tutuluyor

Dünya Gazetesistanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, emlak sektörü açısından İTO'nun önemli bir yeri bulunduğunu, piyasadaki en büyük ve kurumsal nitelikli işletmelerin İTO üyesi olması nedeniyle, sektörün en önemli temsilcisinin de İTO ve İTO'nun emlak müşavirleri meslek komitesi olduğunu belirtti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş yaptığı yazılı açıklamada, Mortgage Yasa Tasarısı’nın gündemde olması ve emlak piyasalarının hareketlenmesi nedeniyle son günlerde yazılı ve görsel medyada emlak sektörü ile ilgili pek çok haber ve tartışma programı yayınlandığını kaydederek, bu programlarda sektörü temsil ettiğini belirterek görüş bildirenlerin önemli bir kısmının sektördeki ağırlığı yetersiz kişi veya kurumlar olduğunu kaydetti.

Sektörü temsil yetkisi bulunmayanların veya emlakçılık yetkisi olmayanların sürekli olarak ön plana alınmalarının önemli bir sorun olmaya başladığına dikkat çeken Yalçıntaş, emlak sektörü değerlendirilirken doğru bilgi akışının sağlanması için asıl muhatabın iyi tespit edilmesini ve sektörün eksik temsil edilmesi sorununun bir an önce aşılması gerektiğini ifade etti.

Konunun sektörel açıdan olduğu kadar, ülkenin ticaret hayatı açısından da önemli bir sorunu yansıttığına değinen Yalçıntaş şöyle devam etti; "Günümüzde, emlak sektöründeki faaliyetler emlakçılık, emlak komisyonculuğu, emlak pazarlama uzmanlığı, gayrimenkul danışmanlığı gibi isimler altında icra edilmekte ve firma kayıtları Ticaret Odaları veya Esnaf Odaları olmak üzere iki ayrı meslek kuruluşu vasıtasıyla tutulmaktadır.

Ticaret Odaları 5174 sayılı kanuna göre faaliyet göstermekte ve tacir niteliğindeki işletmeler kayıt altına alınmaktadır. Daha küçük çapta faaliyet gösteren esnaflar ise 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereğince Esnaf Odalarına kaydolmaktadır. Ayrıca, 5362 sayılı kanunun 6. maddesine göre, bu Odalardan sadece birine kayıtlı olmak yeterlidir, bir işletme aynı anda hem ticaret odasına hem de esnaf odasına kaydedilemez. Ancak, İstanbul’daki Umum Emlak Komisyoncuları Odası da dahil olmak üzere, Esnaf Odalarının çoğunun ünvanlarında “Esnaf” ibaresini özellikle kullanmaktan kaçındıkları ve böylece o sektörde tek yetkili meslek kuruluşu olarak kendileri varmış havası oluşturduklarını gözlemlemekteyiz. Halbuki biz ünvanımızın başında “Ticaret” ibaresini kullanıyoruz, aynı şekilde Esnaf Odalarınca da “Esnaf” ibaresi kullanılmalıdır. Yani, kanuni unvan tam olarak belirtilmeli, karışıklık ve yanlış anlamaya meydan verilmemelidir. Bu nedenle, emlak sektörünün İstanbul’daki tek temsilcisi, İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Odası değildir. Tam tersine bu konuda İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve üyeleri çok daha önemli bir konumda bulunmaktadır. Emlak sektöründe kurumsal disiplinle çalışan, büyük ciro, AR-GE ve personel sayısına sahip olan firmaların hemen hemen tamamının İTO üyesi oldukları dikkate alınırsa, emlak sektörünün nabzının İTO’da tutulduğu daha iyi anlaşılacaktır."

Esnaf – tacir ayrımının eskiden olduğu gibi bugün de önemini koruduğuna da dikkat çeken Yalçıntaş; "Ticaret hayatında önem taşıyan esnaf – tacir ayrımı maalesef bir çok kurum ve kuruluş tarafından yeterince bilinmiyor. Oysa bu ayrım yasalarda düzenlenmiştir. Bir işletme ya tacire ya da esnafa ait olabilir. Bu nedenle bir sektörün hem ticaret odası hem de esnaf odası tarafından temsil edilmesi mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki, İTO üyeleri kendi alanlarındaki en etkili firmalarından oluşmaktadır. Doğal olarak aynı durum emlak sektörü için de geçerlidir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalcintas-emlak-sektorunun-nabzi-itoda-tutuluyor_45782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!