Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalısı Yıkılınca 'Köprü'leri Attı

Osmanlı mimarisinin ayakta kalan en eski ahşap yapısı olan Amcazade Yalısı'nın restorasyon projesi kapsamında binanın bahçesindeki 13 ev ve bir müştemilat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından yıkıldı.

Milliyet Gazetesismanlı mimarisinin ayakta kalan en eski ahşap yapısı olan Amcazade Yalısı'nın restorasyon projesi kapsamında binanın bahçesindeki 13 ev ve bir müştemilat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından yıkıldı. Boşaltma işlemi sırasında ev sahiplerinden, eski İmar ve İskân Bakanı Muhittin Güvenli'nin kızı Sema Evin fenalık geçirdi. Evlerinin haksız yere ellerinden alındığını iddia eden Evin, "61 yıllık Türklüğümden utanıyorum" dedi.

Yalının 39 dönümlük arazisinin Amcazade Hüseyin Paşa Vakfı'na ait olduğunu belirten Evin, "Biz İkinci Mustafa'nın sadrazamı Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın soyundan geliyoruz. Burası Boğaz'daki en eski yalılardan biridir" diye konuştu. Uzun zamandır yalı arazisinin kamulaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Evin, yalının 1987'de Semra Özal'a tahsis edilmesinin planlandığını da iddia etti.

Yıkım kararının Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Köprülü'nün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığı restorasyon başvurusu sonrasında alındığı belirtildi. Yıkılan evlerin sahiplerinden avukat Gönül Uzman ise Ahmet Köprülü'nün bu evleri yıktırarak yerine 4 tane yalı yapmayı planladığını savundu.

Turizm kompleksi olacak
Köprülü ailesinden Hüseyin Paşa tarafından 1699'da yaptırılan ve 4 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip olan yalının yeniden inşası yaklaşık 5 milyon dolara mal olacak. Yalı, 2 yıllık restorasyondan sonra turizm kompleksi olarak faaliyet gösterecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalisi-yikilinca-kopruleri-atti_48967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!