Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yalıtımsızlığın İsraf Boyutu 11 Milyar 250 Milyon TL

Dow Bina Çözümleri, ülkemizde yalıtımsızlık nedeniyle çöpe giden paranın aslında nelere ilaç olabileceğine dikkat çekmek amacıyla bazı hesaplamalar yaptı; ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. Dow Bina Çözümleri Bölüm Başkanı Durmuş Topçu, bu nedenle atmosfere salınan fosil yakıtların sebep olduğu sera gazlarının çevreyi hızla kirlettiğini, küresel

yapi.com.tr
Yalıtımsızlığın İsraf Boyutu 11 Milyar 250 Milyon TL

STRONG>Dow Bina Çözümleri, ülkemizde yalıtımsızlık nedeniyle çöpe giden paranın aslında nelere ilaç olabileceğine dikkat çekmek amacıyla bazı hesaplamalar yaptı; ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. Isı yalıtımı olmayan binaların ısıtma ve soğutma için yüzde 50 daha fazla enerji tükettiklerine dikkat çeken Dow Bina Çözümleri Bölüm Başkanı Durmuş Topçu, bu nedenle atmosfere salınan fosil yakıtların sebep olduğu sera gazlarının çevreyi hızla kirlettiğini, küresel ısınmayı tetiklediğini hatırlattı. Topçu, yalıtımsızlık nedeniyle havaya savrulan 11 milyar 250 milyon TL ile 2 milyar 250 milyon fidan dikilerek çevreye büyük bir katkı sağlanabileceğini açıkladı.

Çöpe giden para 12 milyon 610 bin aileyi doyurabilir

Dört kişilik bir ailenin minimum aylık gıda harcamasının 892 TL olduğundan yola çıkan Topçu, yine israf edilen bu bütçe ile 12 milyon 610 bin ailenin aylık gıda harcamasının karşılanabileceğini belirtti. Bugün ülkemizde 623 bin kişinin açlık sınırında yaşadığını hatırlatan Topçu, bu rakamın göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğunu vurguladı.

Enerji israf etmek yerine 17 milyon öğrenciyi okutabiliriz

Tüm binaların ısı yalıtımlı olmasıyla sağlanacak tasarrufun, ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan eğitimsizliğe de çare olabileceğini ifade eden Topçu, yalıtımsızlık nedeniyle boşa harcanan para ile 17 milyon 120 bin öğrencinin yıllık okul masrafının karşılanabileceğini söyledi.

Topçu, tüketicilerin mevcut binalara daha kolay yalıtım yaptırılabilmesi için yalıtım ürünlerindeki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ve devlet destekli, düşük faizli kredilerin sağlanması gerektiğinin altını çiziyor. Bu teşvikler aynı zamanda tüketicilerin ucuz olduğu için merdiven altı ürün tercih etmesinin de önüne geçecek ve ısı yalıtımı uygulamalarındaki kalite artacak. Kaliteli ısı yalıtımı uygulamaları sayesinde ise hem tüketiciler hem ülke hem de çevre büyük kazançlar sağlayacak.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitimsizligin-israf-boyutu-11-milyar-250-milyon-tl_82383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!