Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Meraya Altın Madeni

'Yalnız Efe'nin Altın Madeni Zaferi

İzmir’in çatısı Efemçukuru’ndaki altın madenine karşı tek başına direnen Ahmet Karaçam, Danıştay’dan zaferle çıktı. Maden için verilen “acele kamulaştırma” kararına karşı açtığı dava, Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nca Karaçam lehine karara bağlandı. Altın madenine tek başına direnen Karaçam, Danıştay’da da kazandı.

yapi.com.tr
'Yalnız Efe'nin Altın Madeni Zaferi

Savaş durumu için çıkarılan “acele kamulaştırma” kararının 2008 yılında köyündeki altın madeni için kullanılmasına karşı çıkan Ahmet Karaçam, süreç içinde diğer köylülerin vazgeçmesiyle tek başına kaldı. Ancak o mücadelesinden vazgeçmedi. Acele kamulaştırılan 35 parselden ikisinin sahibi olarak hukuki mücadelesini “yalnız efe” olarak yürüttü. Davası Danıştay’a dek taşındı. 6. dairede kazandığı mücadeleyi, altıncı şirket Tüprag ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, son bir çırpınışla Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’na götürdü. Ancak Danıştay’ın en üst aşaması da alt mahkemenin kararını onayarak Ahmet Karaçam’ı haklı buldu. Karaçam, son kararla birlikte acele kamulaştırmayı kesin olarak iptal ettirdi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Karaçam, idari davalarda ülkenin en üst mahkemesinde kazandığı zaferi, “keçilerini otlatmaktan döndükten sonra” önceki gece Cumhuriyet’ten öğrendi. Karaçam, davaya konu olan ve madenin yolunu kestiği bağıyla daha fazla ilgileneceğini söyledi.

Mücadele doğa için
“Yalnız Efe”nin avukatı Arif Ali Cangı, “Onun mücadelesi sadece kendi toprağı için değildi, İzmir’in içme suyunu zehirleyeceği yargı kararı ile sabit madene karşı İzmir’in içme suyu havzalarının korunması içindi. Köyünün topraklarının kirletilmemesi için tek başına çok sayıda dava açtı, mücadelesini on yıldır neredeyse tek başına sürdürdü, toprağını ve yaşam alanlarını koruma mücadelesinde türlü türlü fedakârlıklara katlanarak risk aldı. Onu savunmak benim için onur” diye konuştu.

Karaçam’ın hem madenci şirkete, hem de hükümete karşı direndiğini belirten Cangı, “Kendisine teklif edilen astronomik miktarları reddetti, zaman zaman tehditler aldı, ama hiçbirine aldırış etmedi, ‘Başım musalla taşına konmadan altıncılar benden bir karış toprak alamaz’ dedi. Nihayet hukuk Karaçam’ın hakkını tescil etti” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalniz-efenin-altin-madeni-zaferi_166258.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!