Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalova Belediyesi Toplu Konut Hamlesi Başlatıyor

Yalova’daki Elmalık ve Kazimiye köylerine ait arazinin 80 hektarlık kısmı toplu konut alanı olarak tahsis edildi. 100 milyon liradan başlayan t

Zamanb>Yalova’daki Elmalık ve Kazimiye köylerine ait arazinin 80 hektarlık kısmı toplu konut alanı olarak tahsis edildi. 100 milyon liradan başlayan taksitlerle vatandaşlar ev sahibi olabilecek. 63 metrekarelik daire için 11 milyar, 100 metrekarelik daire için 17 milyar lira alınacak.

Yalova Belediyesi, 80 hektarlık bir alanda toplu konut yapılacağını açıkladı. Elmalık ve Kazimiye köylerine ait arazilerin bir bölümü toplu konut alanı olarak tahsis edildi.

Gelir durumuna göre çeşitli ödeme kolaylıkları sağlanarak 100 milyon liradan başlayan taksitlerle vatandaşlar ev sahibi olabilecek. Piyasa şartlarından yüzde 50 ile yüzde 75 daha ucuza mal edilecek inşaatlarda, dubleks villa için 21 milyar 500 milyon, 63 metrekarelik daire için 11 milyar, 100 metrekarelik daire için 17 milyar lira alınacak. İsteyen kooperatif kuracak, isteyen belediyenin kurduğu kooperatife ortak olacak. Fiyatlar üç yıl sabit kalacak, ancak malzeme fiyatları artarsa aidatlara yansıtılacak.

Konuyla ilgili olarak belediye toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısı Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal basın toplantısına katılamadı. Belediyenin başlattığı vatandaşlara taksitli ev imkanı sağlayan toplu konut projesi ile ilgili olarak Toplam Kalite Yönetimi sorumlusu Cafer Şengünlü bilgi verdi. Aynı toplantıda belediye ile ilgili işlerin bilgisayarla yapılmasını sağlayacak ‘Kent Bilgi Sistemi’ hakkında Bilgi İşlem Sorumlusu Mustafa Ertürk, Belediye Aşevi ve Huzurevi’nin çalışmaları hakkında da Aziz Deniz konuşma yaptı.

Basın toplantısına katılamadığı için yazılı açıklama gönderen Belediye Başkanı Yakup Koçal, yükselen maliyetlerin dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapamaz hale getirdiğini belirtti. Koçal şunları kaydetti:

“Bir yandan imar alanlarımızı genişleterek yeni arsalar ürettik. Bir yandan da toplu konut alanları tesis ederek toplu konut yapımına girme kararı aldık. Şahıs olarak bina yapımına girildiğinde depremden sonra değişen kanunlara göre konut yapmak için birçok işlem gerekmektedir. Bu da maliyetleri önemli ölçüde artırmaktadır. Belediye toplu konut yapımına girerek hemşehrilerimize maliyetine konut yapmayı planlamıştır. Uzun vadeye yayılan ödeme planı ile azami kolaylık sağlayan formüller getirilmiştir.” Yalova Belediyesi Toplam Kalite Yönetimi sorumlusu Cafer Şengünlü de, 80 hektarlık alanın ilk etapta 16,5 hektarlık alanında inşaata başlanacağını söyledi. Daire sahiplerinden sadece altyapı masrafının alınacağını kaydeden Şengünlü “Proje bedeli, kamulaştırma bedeli, imar planı, etüt ve kontrol bedeli daire sahiplerinden alınmayacak. Müracaatlar 15 Mart 2003 tarihine kadar devam edecek. Şu anda 1000 konutluk yer mevcut.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalova-belediyesi-toplu-konut-hamlesi-baslatiyor_3457.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!