Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yandaşa Villa Vatandaşa Makarna

MHP'li Oktay Vural, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yandaşlarına rant, villa ve arsa vatandaşa makarna, kömür dağıttığını belirterek, eski ASKİ Genel Müdürü Fincan ile Belediye Meclis Başkanvekili Saltoğlu’nun mal varlığını açıkladı.

Akşam Gazetesi
Yandaşa Villa Vatandaşa Makarna

MHP'li Oktay Vural, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yandaşlarına rant, villa ve arsa vatandaşa makarna, kömür dağıttığını belirterek, eski ASKİ Genel Müdürü Fincan ile Belediye Meclis Başkanvekili Saltoğlu’nun mal varlığını açıkladı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yandaşlarına rant, villa ve arsa vatandaşa makarna, kömür dağıttığını belirterek, "Adalet bunun neresinde? Bu yamyam ortaklığının, Ankara’daki belediyecilik anlayışının neticesidir" dedi.

"Elimdeki belgeler savcılığa iletildi"

Vural, Meclis’te üzerinde 'yandaşlara' yazılı villa maketleri ve 'fakir-fukaraya' yazılı makarna, patates, soğan ve kömürlü basın toplantısı düzenledi. Daha önce yaptığı açıklamalarda, Melih Gökçek’in, bir televizyon programında açıklamadığı villasını gündeme getirdiğini ve imar değişikliği yapılıp yapılmadığı gibi soruları sorduğunu kaydeden Vural, iddialarıyla ilgili elindeki bilgileri Cumhuriyet Savcılığı'yla da paylaştığını bildirdi.

"Eski müdür 60 milyon dolarlık mal varlığını ne zaman edindi?"

Vural, Gökçek’in her fırsatta vatandaşlara kömür ve gıda yardımı yaptığını söylediğini belirterek, "Vatandaşa düdüklü makarna, kömür dağıtırken yandaşlara villa, arsa dağıtıyor, adalet bunun neresinde? Bu yamyam ortaklığıdır. Bu Ankara’daki belediyecilik anlayışının bir neticesidir" dedi. Vural, ASKİ çalışanları tarafından eski ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan’ın kendisi, eşi ve çocuklarına ait mal varlığıyla ilgili gönderilen belgeleri de basına dağıttı. Eski Genel Müdür'ün mal varlığının 60 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden Vural, Fincan’ın 38 tane müstakil ev, 28 daire, 36 arsa ve 19 işyerinin bulunduğunu savundu. Fincan’ın Çankaya’da sahip olduğu binanın fotoğraflarını da gösteren Vural, "Eski Genel Müdür bunları ne zaman edindi, nasıl edindi?" diye sordu.

Başkanvekili Saltoğlu'nun mal varlığı

Vural, basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Seyfi Saltoğlu’nun mal varlığıyla ilgili de iddialarda bulundu. Gökçek’in çocuklarının büyük alışveriş merkezlerinde işyerlerinin olduğunu hatırlatan Vural, "Gökçek’in çocuklarının olur da Meclis Başkanvekili'nin olmaz mı?" dedi. Vural, Saltoğlu’nun, Antares, Optimum ve Migros gibi büyük alışveriş merkezlerinde işyerlerinin olduğunu bildirdi.

"Bal tutan parmağını yalamıyor balın tamamını alıyor"

Vural Gökçek’in vatandaşa kömür, makarna dağıtırken yandaşlarına da rant ve villa dağıttığını belirterek "Bal tutan parmağını yalamıyor, balın tamamını alıyor. Vatandaşa da patates, soğan kalıyor" dedi. Villa maketlerini ve yiyeceklerden oluşan paketi gösteren Vural, bu tablonun Gökçek’in Ankara’da oluşturduğu dağıtım tablosu olduğunu söyledi.

"ASKİ Genel Müdürü'nün kişi borcu silindi"

Vural, eski ASKİ Genel Müdürü Fincan’ın 1 trilyon 53 milyar 237 milyon 148 bin 690 liralık kişi borcunun da silindiğini öne sürdü. Teftiş Kurulu raporunda Avrupa Yatırım Bankası ile ASKİ arasında doğrudan imzalanan 16 Kasım 1995 tarihli dış borç protokolü gereğince Avrupa Yatırım Bankası'na olan hazine garantili dış kredi borcunun, kurumun herhangi bir nakit sıkıntısı olmamasına rağmen vadesinde ödenmediği ve bu nedenle Hazine'ye gecikme cezası olarak 1 trilyon 53 milyar 237 milyon 148 bin 690 liranın ödenmesi gerektiği belirtilirken, bu borcun Genel Müdür Fincan’dan tahsil edilmesi istendi. MHP’li Vural Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, bu borcun kişi borcuna dönüştürülmesinin hukuka uygun olmadığı yönündeki kararıyla, sözkonusu paranın Fincan’dan tahsil edilmediğini bildirdi.

"Kamu kaynaklarıyla vatandaşlar toplanıyor"

Vural, Başbakan Erdoğan’ın Pursaklarda Aile Yaşam Merkezi’nin açılışını yaptığını, açılış alanına, belediye araçlarıyla insanların toplandığını ve kamu kaynaklarının kullanıldığını belirtti. Vural, "Başbakan çamur atıyorlar diyor, bunun neresi çamur? Sayın Başbakan’a sormak istiyorum; Gökçek’in adaylığını açıklamakta niye geciktiniz, niye zorlandınız?" diye konuştu.

"Umre'ye kimin uçağıyla gittiniz?"

Vural, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 2 Mart Pazartesi günü Umre’ye gittiğini belirterek "Mübarek topraklara kimin uçağıyla ve kimle gittiniz. Özel uçakla mı tarifeli uçakla mı gittiniz?" sorusunu yöneltti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yandasa-villa-vatandasa-makarna_67277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!