Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yangın Söndürme Helikopteri Tedarikinde Yeni İhale Yeni Şartname

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın, Aralık ayında çıktığı yangın söndürme uçağı ve helikopteri ihalesinde sonuç beklenirken yeni ihale açıldı. Yeni şartnamede 8 ton ve üzeri kapasite 7 tona indirilirken; çift rotor, yani çift pervane şartı eklendi.

yapi.com.tr
Yangın Söndürme Helikopteri Tedarikinde Yeni İhale Yeni Şartname

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) orman yangınlarına havadan müdahale amacıyla sürpriz bir şekilde yeni bir ihale açtı. Aralık ayında 20 uçak ve açıklanmayan sayıda helikopter için 6 ayrı ihale açılmıştı. Bu ihalelerin sonuçlanması beklerken yeni bir ihale açılması sektörü yakından takip edenler için şaşırtıcı oldu.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; Savunma Sanayi Başkanlığı, bu konudaki soruları yanıtsız bıraktı. “Yeni ihale eskisi iptal edilerek yerine mi yapılmıştı yoksa yepyeni bir ihale mi düzenlendi? Yani 5 ağır sınıf helikopterin yanında 5 ağır sınıf helikopter daha mı kiralanacak?” sorusu yanıtsız kaldı.

Süreci yakından takip eden uzmanlar, ilandaki iki detayın özel bir adrese işaret ettiği yönünde kuşkulara neden olduğuna dikkat çekti.

Başkanlık tarafından yayınlanan, Ağır Sınıf Helikopter Kiralama-2 Projesi İhale İlanı şöyle:

“Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınla mücadele kapsamında ihtiyaç duyduğu helikopterlerin kiralanması amacıyla, Ağır Sınıf Helikopter Kiralama-2 Projesi başlatılmıştır.

Proje kapsamında 2022, 2023 ve 2024 yılları yangın sezonu boyunca 7 ton ve üzeri su atar sınıfta 5 adet helikopter kiralanacaktır.

Kiralanacak olan helikopterlerin çift ana rotor sistemine sahip olması gerekmektedir.”

Kapasite düştü çift rotor şartı konuldu
2 Aralık’ta duyurulan ihalenin adı “Ağır Sınıf Helikopter Kiralama Projesi”ydi. 5 ağır sınıf helikopter kiralanması öngörülüyordu. Yeni ihalenin adı “Ağır Sınıf Helikopter Kiralama-2 Projesi” olarak duyuruldu. Yine 5 ağır sınıf helikopter kiralanması öngörülüyordu. İki ihale duyurusu da harfiyen birbirinin aynıydı. 2 detay hariç.

SSB’nin Aralık ayında duyurduğu “Ağır Sınıf Helikopter Kiralama” ihalesinde kapasite 8 tondu. Yeni ihalede bu bir ton indirildi. Çift rotor yani çift pervaneli ağır sınıf helikopter çok özel bir tanımlama. Çünkü dünyada bu sınıfa giren çok az model var.

Kiralama ihaleleri tamamlanamadı
Öte yandan son 3 yıldır uçak ve helikopter tedarikinde yaşanan kriz nedeniyle bu iş Orman Bakanlığı’ndan alınarak SSB’ye verilmişti. SSB işi sıkı tutmuş ve Aralık ayında 20 uçak ve açıklanmayan sayıda helikopter için 6 ayrı ihale açmıştı. Ancak aradan geçen 93 güne rağmen ihale süreci tamamlanamadı.

Uzmanlar, yangın sezonuna çok az zaman kaldığını ve sürecin gecikmesinin uçak ve helikopter bulmada büyük sıkıntılara neden olabileceği ve bulunsa dahi fiyatların çok daha yükseleceği yönünde uyarılarda bulunuyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yangin-sondurme-helikopteri-tedarikinde-yeni-ihale-yeni-sartname_189573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!