Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Bilgi Modellemesi (BİM) Konferansı Gerçekleşti

Turner ve Pro^ge tarafından 10 - 11 Mayıs 2012 tarihlerinde İstanbul Swissotel'de düzenlenen 'Yapı Bilgi Modellemesi - BİM Konferansı' tasarım, inşaat ve yatırım sektörlerinden yoğun ilgi gördü.

yapi.com.tr / AA
Yapı Bilgi Modellemesi (BİM) Konferansı Gerçekleşti Turner International Başkanı Nicholas E. Billotti’nin moderatörlüğünde gerçekleşen panel.

Turner ve Pro^ge tarafından 10 - 11 Mayıs 2012 tarihlerinde İstanbul Swissotel'de düzenlenen 'Yapı Bilgi Modellemesi - BİM Konferansı' tasarım, inşaat ve yatırım sektörlerinden yoğun ilgi gördü.


Turner International Başkanı Nicholas E.  Billotti ile Prof. Dr. Suha Özkan’ın açılış konuşması ile başlayan konferans; mimarlar, mühendisler, inşaatçılar ve yatırımcıların yanı sıra akademik çevrelerden de çokça katılımcının bulunduğu 300’ün üzerinde izleyiciyi bir araya getirdi.

TurnerTurner International’ın Başkanı Nicholas E. Billotti’nin ‘Hoşgeldiniz’ konuşması.

Prof.Prof. Dr. Suha Özkan açılış konuşmasını yaparken.

Konuşmacılar gün boyunca, projelerden örnekler sunarak zengin görseller eşliğinde BIM’in değerleri ve yararları üzerine sunumlar yaptı. BIM’in Tasarım Görselliği, Model Bazlı Keşif, Model Bazlı Yönetmelik Kontrolü, Enerji Analizi, Yapılabilirlik Analizi, Lojistik Planlama, İş Programı Görselliği, Uyuşmazlık Tespiti, Görsel ‘As Built’ Oluşturma, Lazer Tarama ve Model Bazlı Yerleşim Uygulamaları konularına odaklanan sunumlar ilgiyle izlendi.


BİM uygulamaları ana hatlarıyla şu yararları sağlıyor:

BİM özetle, tasarlanan bir projenin, inşa edilecek bir binanın tüm özelliklerini ve o bina ile ilgili tüm bilgileri içerebilen dijital ve çok boyutlu bir kopyasıdır. Buna 3D ya da Türkçe’siyle Üç Boyutlu Tasarım deniyor. Proje tasarımında yer alan disiplinler (mimarlar, inşaat, elektrik ve makine mühendisleri) projenin en başından itibaren süreçte etkin rol alabiliyor. Böylece tasarımın üç boyutlu modeli ortaya çıkıyor.

Bu üç boyutlu tasarımı inşaat programı ile bütünleştirdiğinizde Dört Boyutlu bir model elde ediyorsunuz. Burada dördüncü boyut ‘zaman’ oluyor. İnşaat sürecini daha başlamadan simüle edip iş programı ve planlamadaki olası hataları daha en başından belirleyebiliyorsunuz.

Bu modele yeni bilgiler ekledikçe yeni boyutlar oluşuyor. Örneğin ‘maliyetleri’ aynı modele eklediğinizde bütçe ve nakit akışını, dolayısıyla finansman ihtiyacını gerçekçi bir şekilde görselleştirebiliyorsunuz. Buna da projenin Beş Boyutlu Modeli deniyor. Gerçek hayatta ne olabilecekse hepsini sanal ortamda görmek, önceden test etmek, risk planlamasını daha rasyonel temellere oturtmak mümkün. Dolayısıyla BİM uygulamaları, en az tasarımcılar kadar inşaatçıları ve yatırımcıları da yakından ilgilendiriyor.


Konferans kapsamında düzenlenen panelde ise BİM uygulamaları; yatırımcı, inşaatçı, tasarımcı ve akademisyenler tarafından masaya yatırıldı. Görsel ve merkezi bir bilgi veri tabanı olan BİM’in; Tasarım, İnşaat Öncesi, İnşaat ve İnşaat Sonrası işlemlerinin tümünü kapsadığı ve yapım sürecinin tüm aktörleri arasında bir ‘işbirliği platformu’ oluşmasını sağladığı vurgulandı.

Turner Innovation Series dizisinin Türkiye’deki ilk etkinliği olan BİM Konferansı, izleyicilerin soru ve yorumlarıyla sona erdi. Dizinin, Turner ve Pro^ge’nin işbirliğinde başka yenilikçi uygulama konularıyla devam edeceği bilgisi verilirken, yoğun istek durumunda BİM konusunda daha ayrıntılı eğitim programları, seminerler ve kurslar da düzenlenebileceği not düşüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-bilgi-modellemesi-bim-konferansi-gerceklesti_100383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!