Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Denetimi ‘Çip’li Olacak ‘Merkez’den de İzlenebilecek

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, inşaat kalitesi ve depreme dayanıklık açısından büyük önem taşıyan “yapı denetiminde” suistimalleri önlemek için çipli takip başlatacaklarını açıkladı.

Hürriyet Ankara
Yapı Denetimi ‘Çip’li Olacak ‘Merkez’den de İzlenebilecek

STRONG>Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, inşaat kalitesi ve depreme dayanıklık açısından büyük önem taşıyan “yapı denetiminde” suistimalleri önlemek için çipli takip başlatacaklarını açıkladı.

 Sisteme göre, yapı denetçilerinin inşaata ne zaman, ne sıklıkta gittikleri ve ne kadar kaldıkları özel bir cihazla izlenecek. Sadece yapı denetçisinin girebileceği şifreli cihazlar, elektronik ortamda takip edilecek. Demir, şunları söyledi:

İnşaata gitmeden onay

1 Ocak’tan itibaren 81 ilde uygulamaya konulan yapı denetimi kapsamında denetim elemanlarının takibi elektronik sistemle yapılacak. Eskiden hiç gidip inşaat görülmeden bile rapor hazırlanıp onay veriliyordu. İnşaat kalitesi ve depreme dayanıklılık konusunda çok ciddi sorunlar ve eleştiriler oluyordu.

Ne kadar kaldı

Bir denetim elemanının hangi aralıklarda gidip inşaatı kontrol ettiğini, hangi saatte o binada olduğunu ve ne kadar kaldığını özel bir cihazla takip edeceğiz. Denetim elemanlarına cep telefonuna benzer birer cihaz verilecek. Bu cihaza sadece o elemanın giriş yetkisi olacak. Denetleyeceği inşaata geldiğinde şifreyle cihaza girecek. Biz bu bilgileri ana merkezden görebileceğiz. Bunun için tüm bayındırlık il müdürlüklerinin elektronik alt yapıları bu sisteme göre hazırlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetimi-cipli-olacak-merkezden-de-izlenebilecek_85057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!