Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Denetiminde 'Elektronik Beton İzleme' Dönemi

Yapı denetimleri için yeni sistem bugün yürürlüğe girdi. Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile yeni yapı denetim sistemiyle beton numunelerinin elektronik ortamda takibi yapılacak.

yapi.com.tr
Yapı Denetiminde 'Elektronik Beton İzleme' Dönemi

Yapı Denetimi Hakkında Kanun Kapsamında Denetimi Yürütülen Yapılara Ait Taze Betondan Numune Alınması, Deneylerinin Yapılması, Raporlanması Süreçlerinin İzlenmesi ve Denetlenmesine Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

Yapı denetimlerine yeni düzenleme geldi. Buna göre, yapılarda taze betondan numune alınması, deneylerinin yapılması ve raporlanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Bugün yürürlüğe girdi
Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre bugün yürürlüğe giren tebliğ, Bakanlık tarafından izin belgesi almış laboratuvarlarca 4708 sayılı Kanun kapsamında denetimi yürütülen yapılardan taze beton numunelerinin alınması, bunlara yönelik deneylerin yapılması ile raporlanması süreçlerinin izlenmesi ve denetlenmesinde takip edilecek yola ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Kaçak yapılaşmanın önüne geçilecek
Tebliğe göre, yeni yapı denetim sistemiyle beton numunelerinin elektronik ortamda takibi yapılacak. Yeni sistem ile tarafsız beton denetiminin yapılması ve kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi planlanıyor.

81 ilde yaygınlaştırılacak
81 ilde yaygınlaştırılacak e-Beton (Elektronik Beton İzleme Sistem) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek.

Çipli beton
Yeni sistem kapsamında inşaatlarda kullanılan betonların içerisinde özel çip yerleştirilecek. Vatandaşlar bu çipler ile satın alacakları evin sağlamlığı e beton sistemi üzerinden sorgulayabilecek.

Tüm bilgiler sistemde
Sistem ile vatandaşlar parsel numarasıyla evin beton kalitesiyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilecek. Yapılan inşaatlara ilişkin tüm bilgiler sistem üzerinde yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetiminde-elektronik-beton-izleme-donemi_169490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!