Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI Dergisi'nin MAYIS Sayısı Raflarda

YAPI Dergisi’nin Mayıs sayısında Çin’in Shenzhen kentinde yer alan Bao’an Satdyumu’na geniş yer veriliyor. Dergide Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor. Ayrıca YAPI Dergisi’nin Mayıs sayısı ile birlikte Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2012 eki yayımlanıyor. Ekte, yapı

yapi.com.tr
YAPI Dergisi'nin MAYIS Sayısı Raflarda

YAPI Dergisi’nin Mayıs sayısında Çin’in Shenzhen kentinde yer alan Bao’an Satdyumu’na geniş yer veriliyor. Dergide, Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor. Ayrıca YAPI Dergisi’nin Mayıs sayısı ile birlikte Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2012 eki yayımlanıyor. Ekte, yapı sektörüne hizmet veren firmaların en son ürünleri ve uygulamaları geniş yer buluyor.
 
“İnşaat Sektörü’nün Yakın Geleceğine Bir Bakış”

Doğan Hasol, derginin Mayıs sayısındaki “İnşaat Sektörü’nün Yakın Geleceğine Bir Bakış” başlıklı yazısında; “Pek çok ülke geleceğe dönük planlama çabaları içinde… Biz, yapılan çalışmaları bile rafa kaldırıp günlük iç ve dış kavgalarla zaman ve enerji tüketiyoruz” diyor.

Bao’an Stadyumu

GMP’nin tasarladığı, Çin’in Shenzhen kentinde yer alan Bao’an Stadyumu’nda Güney Çin’e özgü geniş bambu ormanlarından esinlenilmiş. Bambu ormanının doğal görünümü, ince uzun çelik destekleyicilerin gövdeler arasındaki ışık ve gölge oyunları ile strüktürde büyük ölçekli ve soyut bir biçimde yorumlanmış.

Fenerbahçe Ülker Sports Arena

Ömerler Mimarlık’ın tasarladığı proje İstanbul Ataşehir’de yer alıyor. Toplam inşaat alanı 67 bin metrekare olan Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın ana strüktürü betonarme karkas. Salonun çatısını taşımak için ise çelik taşıyıcı sistem kullanılmış. Çelikle geçilen çatı konstrüksiyonu yaklaşık 87 metre.    

Kent Kütüphanesi

Kütle, sarmaşığın güçlü rengi ile birlikte su yüzeyinden, çevredeki duvar ve yüzeylere yansıyor. Kamusal alana uzanan bir saçak, mimarinin sokaktan da fark edilmesini sağlayan özgün bir biçim oluşturuyor. Arata Isozaki ve Andrea Maffei’nin birlikte tasarladıkları proje İtalya’nın Maranello kentinde yer alıyor.

Docet Enstitüsü Anaokulu

Stación-ARquitectura Arquitectos’un tasarladığı Meksika’da yer alan yapıda iç mekân etkinlikleri ve doğa ilişkisini güçlendiren bahçe, projenin merkez öğesini oluşturuyor. Oluşturulan büyük boşluklar sayesinde kentsel doku, iç mekân ve yeşil arasında ilişki sağlanıyor. 
               
Şişli Lisesi

Selim Velioğlu, Erce Funda, Orkun Özüer ve Ersen Gömleksiz’in tasarladığı İstanbul’daki Şişli Lisesi’nde kavranabilir boyutlarda gruplanmış kapalı yapı birimleri ile güneye yönelik ardışık dış mekânlar, avlu ve bahçeler kurgunun temel unsurları. 

“Ohne Titel” Konsept Mağazası

New York’daki mağaza, sergi mekânı geliştirme konusunu, geçici mekân mimarisi bağlamında ele alıyor. Tasarlanan çevre, sergileme için dikkat çekici bir arka plan olmayı ve iç ve dış mekân katmanlaşması oluşturan görsel anlamda boşluklu bir doku rolünü aynı anda üstleniyor. Projenin tasarımı Easton+Combs’a ait.

Albertina Passage

Söhne & Partner Architekten’in tasarladığı, Viyana kent merkezinde kullanılmayan bir yaya alt geçidinin modern bir restorana dönüştürüldüğü Albertina Passage projesinde, duvarların üç boyutlu tasarımı ile ışık ve gölge oyunları yaratılmış.

“Ve Mermer Dedi ki: Yol Seni Değiştirir”

Anadolu mermerinin eşsiz öyküleri, ”Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir” sergisiyle Milano Tasarım Haftası kapsamında ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Burçin Yılmaz’ın yazısında sergi ve sergide yer alan tasarımlar irdeleniyor.

Ayrıca;

- Kentlerin Zemin Katında: Tokyo; Şengül Öymen Gür
- Venedik Ulaşım Sistemi; İrem Ayhan Selçuk
- Bir Değişim Hikâyesi: Botevler; Emine Özbilen
- Depremden Sonra Hasar Tespitinin Önemi; Semih S. Tezcan
- Osmanlı Kılıçları; Şinasi Acar

YAPI Mayıs sayısında...

Yapı Dergisi'ni satın almak ya da abone olmak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisinin-mayis-sayisi-raflarda_91754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!