Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Yapı Kimyasallarında Özellikle Su Yalıtım Ürünlerinde Büyümeyi Düşünüyoruz''

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, yapı kimyasallarında daha çok izolasyon ve özellikle su yalıtım ürünlerinde büyümeyi düşündüklerini belirterek, ''Türkiye'de 2 tesis daha kuracağız. Doğuda ve güneydoğuda yatırım olacak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Yapı Kimyasallarında Özellikle Su Yalıtım Ürünlerinde Büyümeyi Düşünüyoruz''

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Italia'nın Edilcuoghi ve Edilgres'in markalarının Türkiye'de satışını duyurmak amacıyla düzenlenen basın toplantısında, Kale Grubu'nun seramik karoda Türkiye üretiminin yüzde 22'sini, iç satışlarının yüzde 23,3'ünü, son 10 yıldan bu yana Türkiye seramik sektörü ihracatının yüzde 20'sini gerçekleştirdiğini anlattı.

Dünyanın 100 ülkesinde 400'ü aşkın noktada Kale markalı ürünleri tüketiciye sunduklarını ifade eden Okyay, ihracatın yüzde 50'sini AB ülkelerine, yüzde 20'sini Ortadoğu ülkelerine, yüzde 10'unu Kuzey Amerika'ya ve geri kalan yüzde 20'sini diğer ülkelere yaptıklarını kaydetti.

Okyay, geçen yıl İtalya seramik endüstrisinin önemli markalarını elinde bulunduran Fincuoghi'yi satın aldıklarını hatırlatarak, ''Bu satın almayı gerçekleştirerek, dünya IT sektörü için Silikon Vadisinin taşıdığı önem gibi, seramik sektörü için de bir lojistik üs, teknoloji ve tasarımda tartışmasız lider olan Sassuolo bölgesinin bir parçası olduk. Bu endüstriye daha da entegre olmamızı ve dünyanın seramik merkezindeki yerimizi almamızı sağladı'' diye konuştu.

Dünya çapında kalıcılık ve başarı için uluslararası üretim merkezleri ile pazarlara yakın olmak, Ar-Ge yatırımları paralelinde rekabetçiliği artırmak, inovatif ürün ve servisler geliştirmenin hedefleri arasında bulunduğuna işaret eden Okyay, ''İtalya'daki satın alma operasyonumuz bizim için bir mihenk taşı. Burada çalışmalarımız artarak devam edecek. Planımız İtalya'da önümüzdeki 5 yılda toplam 25 milyon avroluk yatırım yapmak'' dedi.

Okyay, Kale Italia'nın Edilgres ve Edilcuoghi markalarının nisan ayı itibariyle Türkiye'de de satılmaya başlanacağını duyurdu.

''Gelişmekte olan pazarlarda da yatırım yapacağız''

Soruları da yanıtlayan Okyay, gerek yapı kimyasallarında gerek yapı ürünlerinde bundan sonra imkan ve fırsat doğdukça, satın alarak büyümeyi, yoksa da önemli buldukları pazarlarda greenfield yatırım yapmayı düşündüklerini belirterek, şöyle devam etti:

''Çıkış noktasını, seramik sektörü için İtalya olarak koyduk. Bundan sonra diğer gelişmekte olan pazarlarda da yatırım yapacağız. Bununla ilgili üzerinde çalıştığımız 3 tane proje var. Bu yıl bitmeden bir tanesi için bir araya gelme fırsatımız olacak. Diğer ikisi için de 2013 içerisinde açıklama yapacağız.

Yapı kimyasallarında daha çok izolasyon ve özellikle su yalıtım ürünlerinde büyümeyi düşünüyoruz. Orada da satın almayla ilgili birtakım düşüncelerimiz var. Bunun yanı sıra Türkiye'de 2 tesis daha kuracağız. Bununla ilgili çalışmalar başladı. Doğuda ve güneydoğuda yatırım olacak. Bunun dışında Rusya'da bir tesisimiz 2007'den beri faaliyet gösteriyor. Kalekim'le ilgili de, yapı kimyasallarında Ortadoğu'da da bir yatırım için düşüncemiz var. Orada da görüşmeler sürüyor. Önce Türkiye'deki 2 tesisi, ondan sonra Ortadoğu'daki yatırımı planımıza aldık. Türkiye'deki yatırımlarımızı bu sene içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Diğerini ise 2013 yılında nihaileştirip, hemen başında başlamayı düşünüyoruz.''

Okyay, halka arzın her zaman gündemlerinde olduğunu ancak şu anda net ve somut bir şey olmadığını bildirdi.

Avrupa'nın, ''dünyanın en zengin'' ve ''en sofistike'' pazarı olduğunu, Avrupa'da üretim yapmanın, ''firmaları terbiye ettiğini'' kaydeden Okyay, bundan sonra Avrupa'da hem mağazalaşarak hem de önemli noktalarda cornerlar ile doğrudan tüketiciye gitmeyi hedeflediklerini söyledi.

Okyay, Ortadoğu ve gelişen pazarların fırsatlar sunduğunu, geçen 2 yılda çoğu gelişmekte olan pazarlarda, 20 tane showroom açtıklarını anlattı.

Güneydoğuda ve Doğuda Kalekim'in yatırımları olacağını belirten Okyay, ''Bu sene içerisinde de bunu tamamlamayı düşünüyoruz. Özellikle izolasyonla ilgili bir yatırım. Kuru harçlarla ilgili bir yatırımızı devreye alıyoruz. Bu 2 yatırımla birlikte hem o bölgedeki aktivitemizi artırmak hem de ihracat odaklı tesisleri konumlandırmayı arzu ediyoruz. Özellikle çevre ülkelere yönelik 2 tane tesis kuracağız. Haziranda bunu duyuracağız. Yerleri düşünüyoruz. 4 alternatif var. 2 tane Doğu, 2 tane Güneydoğu için'' diye konuştu.

Okyay, Kale Seramik'in 25 milyon avro Kale Italia ve 30 milyon avro greenfield yatırımı planladığını, Kalekim'in de 10 milyon dolar civarında yatırımı olacağını açıkladı.

''Yapı grubu, 2012'de yüzde 25 civarında büyüyecek''

Kale Grubu Yapı Grubu Başkanı Tarık Özçelik de, Kale Seramik Türkiye ve Kale Italia'nın işbirliği alanları ve ortak lojistik merkezlerini bu yıl devreye aldıklarını, İtalya'daki lojistik merkezinin, Kale Seramik Türkiye'nin özellikle Avrupa ihracatı adına katkı sağlayacağını söyledi.

İtalya'daki tesislerinin yılda 6 milyon metrekare kapasite ile üretim ve 120 ülkeye ihracat yaptığını kaydeden Özçelik, soruları yanıtlarken, yapı grubunun 2012'de yüzde 25 civarında büyüyeceğini, buna İtalya'nın dahil olmadığını belirterek, ''İtalya'dan da 45 milyon avro gibi bir ciro gelecek. Önümüzdeki yıllarda grup cirosuna 70 milyon avro katkı sağlamasını planlıyoruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-kimyasallarinda-ozellikle-su-yalitim-urunlerinde-buyumeyi-dusunuyoruz_91125.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!