Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Kredi Kültür Sanat Yeniden İstiklal'e Döndü

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Galatasaray Meydanı’ndaki 50 yılı aşkın süredir tarihe tanıklık eden binasına geri döndü. Bugün gerçekleştirilen basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen "Bu yeni binayla İstiklal Caddesi'ni yeniden canlandıracağız," dedi.

yapi.com.tr
Yapı Kredi Kültür Sanat Yeniden İstiklal'e Döndü

İstiklal Caddesi’nde 1964 yılından bu yana faaliyet gösteren Yapı Kredi Kültür Sanat, yapılan renovasyonun ardından yeniden açıldı. Galatasaray Meydanı’nı camdan bir cepheyle kucaklayan bina; kitabevi, müze, sergi, kütüphane, etkinlik alanları ile İstanbul’daki kültür sanat dünyasının buluşma noktalarından biri olmaya aday.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, Yapı Kredi’nin 73 yıldır çok daha fazla kişinin hayatında kültür sanatın vazgeçilmez bir öğe olarak yer alması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Güngen, yenilenen binayla bu misyonun geleceğe taşındığını söyleyerek, şu değerlendirmede bulundu:

“İstanbul’daki kültür sanat hayatının gelişmesi ile birlikte binamızın olanaklarını artırmaya ihtiyaç duyduk. Yeni bir tasarım ve akıllı uygulamalarla, ülkemize yakışan kitabevi, müze, sergi, kütüphane, etkinlik alanları yaratmayı amaçladık. Yeni binamızla sanatın, sanatçının ve tüm sanatseverlerin destekçisi olacağız. Bu binanın, sanatın solunduğu İstiklal Caddesi’nin yeniden heyecan yaratan bir cazibe merkezi olmasında öncü rol üstleneceğine inanıyoruz.”

19. yüzyılda konut amaçlı inşa edilen Yapı Kredi Kültür Sanat binası 1950’li yıllarda ofis olarak tekrar tasarlandı. İstiklal Caddesi’nin genişlediği ve Galatasaray meydanını oluşturduğu bir noktada yer alan bina, 1964 yılından itibaren Yapı Kredi’nin kültür sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapmaya başladı. 1980 yılında, Mimar Bülent Marmara tarafından kültür sanat fonksiyonunu genişletmek amacıyla restore edildi. Bina, 2013 yılındaki yenileme çalışmalarına girmeden önce 50 sene içerisinde toplam 500’e yakın sergiye ev sahipliği yaptı. Yapı Kredi Kültür Sanat binasının, şehrin büyüyen ve gelişen kültür sanat hayatıyla birlikte fonksiyonu ve ihtiyaçları genişledi. Bu ihtiyaç doğrultusunda 2013 yılında yenileme çalışmaları başladı.

Bugünkü yapının renovasyonu ise Teğet Mimarlık tarafından 2 yılda tamamlandı. Restorasyon öncesinde 850 metrekare olan binanın kültür sanat kullanım alanı 1.500 metrekareye çıktı. İlk olarak 1964 yılında Kenan Özbel’in “Türk Köylü Çorapları” sergisine ev sahipliği yapan Yapı Kredi Kültür Sanat Binası, yenileme çalışmaları sonrasında, “Sarmal” adlı Yapı Kredi koleksiyonundan bir seçkiyle yeniden sanatseverleri kucaklıyor.

Daha kapsayıcı bir form kazandırılan binanın şeffaf ve davetkar cephesi sayesinde Galatasaray Meydanı’ndan geçenler, kültür sanat merkezinin içindeki etkinliklere tanık olabiliyor. Yapı Kredi Kültür Sanat binası ayrıca, Türkiye’nin en bilinen heykeli olan İlhan Koman’ın “Akdeniz” heykeline ev sahipliği yapıyor. İlhan Koman’ın “İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi; Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim” sözleriyle açıkladığı heykel, binanın üçüncü katından İstiklal Caddesi sakinlerini selamlıyor. “Akdeniz”, aynı zamanda Cumhuriyetimizin 50. yılı şerefine Yapı Kredi tarafından değerli heykeltıraş Şadi Çalık’a yaptırılan meydandaki soyut heykel ile de kucaklaşıyor.

Binanın giriş katında Yapı Kredi Yayınları’nın tüm kitaplarının bulunduğu yüksek tavanlı, şık bir kitabevi ziyaretçileri karşılıyor. Asma katında bir okuma bölümünün de bulunduğu kitabevinde çocuk kitapları ve çocuk etkinlikleri için özel alanlar da yer alıyor. İlk katında banka koleksiyonlarında yer alan eserlerin sergilendiği müze, ikinci ve üçüncü katında sergi alanları, dördüncü katında ise yine meydandan seyredilebilen ve tiyatro, söyleşi, konferans, performans ya da film gösterimlerine ev sahipliği yapacak büyük bir salon bulunuyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat binasının beşinci katında yer alan, 4 bini nadir eser olmak üzere yaklaşık 80 bini aşkın kitaba sahip olan kütüphane, edebiyatseverlere İstiklal Caddesi’nin hareketliliğinden uzak, dingin bir alan sunuyor. Kütüphaneden üyelik sistemiyle herkes yararlanabilecek. Kütüphanede YKY’nin baskısı tükenmiş kitaplarının son baskıları bulunabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-kredi-kultur-sanat-yeniden-istiklale-dondu_161177.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!