Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Merkezi'nden Mavi Nil'e Yeni Bir Kolye...

Yapı Merkezi'nden Mavi Nil'e Yeni Bir Kolye...

yapi.com.tr
1 Yapı Merkezi'nden Mavi Nil'e Yeni Bir Kolye...

udan’ın başkenti Hartum’da, Mavi Nil üzerinde, kentin trafik yoğunluğu bakımından en stratejik aksında yer alacak El Mek Nimir Köprüsü; Başkanlık Sarayına da yakınlığı dolayısı ile Hartum Eyaleti Bayındırlık Bakanlığının bir prestij projesi haline gelmiştir.

Yapı Merkezi tarafından gerçekleştirilecek bu köprü; 22 m genişliğinde ve 2x2 şeritli olup; çelik – betonarme kompozit tabliyeli ve fore kazıklara oturan betonarme ayaklı bir taşıyıcı sistemde projelendirilmiştir. Orta aksta açıklık 80 m.dir ve köprü her iki yana doğru 55m ile 32.5 m arasında değişen 13 adet açıklığa sahiptir. Orta aksta açıklığı azaltmak amacıyla 4 adet çelik pilona bağlanan çelik gergi kabloları olacaktır.

Köprü toplam 854 m uzunluktadır. Bunun 490 metresi nehirde; 152.5 metresi karada olmak üzere 642.5 metresi çelik – kompozit sistemde geri kalan 211.5 metresi ise toprak – arme rampa şeklinde inşa edilecektir.

Nil’in en düşük seviyesinden 17 m yükseklikte projelendirilen köprünün taşıyıcı sistemi zaman – zaman 5-6 m’ye varan su taşkınlarına ve gemi çarpmalarına göre tasarlanmıştır.

Köprünün mimari ve taşıyıcı sisteminin ön projeleri; Sudan’da gerek danışman kuruluş Schüssler – Plan (Berlin) ve gerekse Valilik ve Bakanlık tarafından onaylanmıştır.

Tasarım+uygulama (turn-key) yöntemiyle inşa edilecek köprünün gerekli şantiye organizasyonu ve mobilizasyonu tamamlanmıştır.

El Mek Nimir Köprüsü’nün 2007 yılının ilk aylarında tamamlanması planlanmıştır.

YAPI MERKEZİ HAKKINDA

Yapı Merkezi, 1965 yılında "İnsanlığa mutluluk ortamı yaratarak hizmet edecek çağdaş yapı projelerini üretmek ve inşaatlarını gerçekleştirmek" amacıyla kurulmuştur. İlk yıllarda önemli projelerin tasarımı ve sanayi tesislerinin yapımı alanlarında yoğunlaştırılan faaliyetler, 80'li yıllardan sonra büyük ölçekli genel müteahhitlik projelerinin, özellikle metro ve raylı sistemlerin yapımına dönüşmüş ve şirket özellikle köprüler, tüneller, viyadükler, kat otoparkları, turizm tesisleri, konutlar ve entegre endüstri tesisleri projelerinin de yapımını başarıyla gerçekleştirmiştir.

Şirket kurulduğu günden bugüne kadar kaliteye, bilgi birikimine ve teknoloji geliştirmeye özel bir önem vermiştir. Bu perspektif içinde deprem mühendisliği, beton teknolojisi, prefabrikasyon, tünel açma teknikleri, takviye-onarım, restorasyon, Türk yapı sanatı konularında uzmanlaşmış ve bu konulardaki uygulamalarının yanısıra bine yakın makale, tebliğ ve araştırma raporu yayınlanmıştır. Mühendislik sahasındaki farkedilir başarıları, yurtiçi ve ve yurtdışı bilimsel çevreler tarafından birçok kez ödüllendirilmiştir.

1965’ten bu yana 125 km’nin üzerinde raylı ulaşım sistemini başarıyla gerçekleştiren Yapı Merkezi bugün, raylı sistemlerin gerek tasarımında, gerek inşaatında ülke çapında büyük deneyim kazanarak lider konumuna yükselmiştir.

Yapı Merkezi ENR (Engineering News Record) tarafından her yıl yayınlanan dünyanın en büyük 225 müteahhiti listesinde 1998 ve 1999 yıllarında 111. sırada yer almıştır. Ulaşım sektörü içinde”Toplu ulaşım / Raylı Sistemler” dalında ise 1998 yılında 4., 1999 yılında 3., 2000 yılında ise dünyanın 7. büyük şirketi olmuştur.

Raylı Sistemler alanında bir dünya markası olan Yapı Merkezi, gerçekleştirdiği ESTRAM (Eskişehir Tramvayı) Projesi ile UITP (Uluslararası Toplu Taşıma Birliği) tarafından verilen 2004 yılı Raylı Sistem Ödülü’nü Türkiye’ye ilk defa taşımıştır.

Yapı Merkezi, Alman Kalite Yönetim Sistemleri Sertifikalandırma kuruluşu DQS tarafından verilen uluslararası “ISO 9001:2000 + ISO 14001+ OHSAS 18001” kalite belgelerine sahiptir.

Yapı Merkezi, geçen ay dünyanın en büyük metro ihalesi olan 70 Km’lik Dubai Metro ihalesini, Japon ortakları ile birlikte kazanmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-merkezinden-mavi-nile-yeni-bir-kolye-_32229.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • gördüm gezdim, çok güzel beğendim. helal olsun ellerinize sağlık YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!