Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Arttı

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 arttı. Aynı dönemde ruhsat verilen yapıların yüzölçümü yüzde 31,6, değeri ise yüzde 38,5 yükseldi.

yapi.com.tr/AA
Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğe ilişkin "Yapı İzin İstatistikleri"ni açıkladı.

Buna göre, bu yılın ilk üç ayında geçen yıla göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 28, yüzölçümü yüzde 31,6, değeri yüzde 38,5, daire sayısı yüzde 34,7 arttı. Söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 52,1 milyon metrekare olurken, bunun 28,2 milyon metrekaresi konut, 13 milyon metrekaresi konut dışı ve 10,8 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak hesaplandı.

Kullanma amacına göre 37,9 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Yapı sahipliğine göre, özel sektör 42,5 milyon metrekare ile en büyük payı aldı. Bunu 8,6 milyon metrekare ile devlet sektörü ve 978 bin metrekare ile yapı kooperatifleri takip etti. Daire sayısına göre ise toplam 248 bin 925 dairenin 223 bin 421'i özel sektör, 21 bin 229'u devlet sektörü ve 4 bin 275'i yapı kooperatifleri tarafından alındı.

İstanbul 12,3 milyon metrekare ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u, 4,6 milyon metrekare ile Ankara, 3 milyon metrekare ile İzmir izledi. Yüzölçümü en düşük olan iller ise sırasıyla Tunceli, Ardahan ve Bitlis oldu. Daire sayılarına göre, İstanbul 67 bin 543 ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u 18 bin 160 daire ile Ankara ve 15 bin 129 daire ile İzmir takip etti. Daire sayısı en az olan iller sırası ile Bayburt, Bitlis ve Hakkari olarak belirlendi.

İzin belgesi verilen yapıların yüzölçümü arttı

İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 2,6, yüzölçümü yüzde 2,2, değeri yüzde 6,3, daire sayısı yüzde 0,7 arttı. Bu yapıların toplam yüzölçümü 31,6 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 18,4 milyon metrekaresini konut, 7,7 milyon metrekaresini konut dışı ve 5,5 milyon metrekaresini ise ortak kullanım alanı oluşturdu. Kullanma amacına göre 23,4 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu.

İllere göre 6,4 milyon metrekare ile İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u 2,7 milyon metrekare ile Ankara, 1,8 milyon metrekare ile İzmir izledi. Yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Ardahan, Şırnak ve Gümüşhane olarak belirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-ruhsati-verilen-bina-sayisi-artti_144852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!