Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Ruhsatlarında Yönetmelik Patlaması

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak - Aralık 2017 dönemini kapsayan yapı izin istatistiklerini açıkladı. ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin yeni halinin 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi, yapı ruhsatı başvurularında patlama yaşattı.

yapi.com.tr
Yapı Ruhsatlarında Yönetmelik Patlaması

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak - Aralık 2017 dönemini kapsayan yapı izin istatistiklerini açıkladı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, inşaat sektöründe kuralları baştan belirleyen ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin yeni halinin 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi, geçtiğimiz yıl yapı ruhsatı başvurularında patlama yaşanmasına yol açtı.

İmar hakları konusunda değişiklikler içeren ve kentsel dönüşümde ek emsal hakkını kaldıran ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği yürürlüğe gireceği tarihten önce pek çok inşaat firması ruhsat sürecini hızlandırması da verileri yansıdı. TÜİK'e göre, belediyelerden yapı ruhsatı alan bina sayısı 2016'ya göre yüzde 16.2 arttı. Ruhsat verilen daire sayısı yüzde 32.3 yükseldi, yüzölçümü ise yüzde 31.8 büyüdü.

Türkiye genelinde 155 bin 148 bina ve 1 milyon 323 bin daireye inşaat ruhsatı verilirken, bu yapıların yüzölçümü 270 milyon metrekare, değeri ise 293 milyar TL oldu.

Ruhsat alan yapıların 151.5 milyon metrekaresi konut, 59.7 milyon metrekaresi konut dışı ve 59.5 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı oldu. Yapı kullanma izin belgesi alan bina sayısı ise 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 1.7 oranında azalırken, yüzölçümü yüzde 6.6, değeri yüzde 28.2, daire sayısı yüzde 8.9 oranında arttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-ruhsatlarinda-yonetmelik-patlamasi_163226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!