Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Sektörü İhracatını Stop4business'le Katlayacak

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve ABİGEM Doğu Marmara işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen ve bu yıl 33’üncüsü düzenlenecek olan Yapı Fuarı İstanbul'un ev sahipliği yapacağı Stop4Business Projesi, YEM'de gerçekleştirilen lansman toplantısıyla tanıtıldı.

yapi.com.tr
Yapı Sektörü İhracatını Stop4business'le Katlayacak

A href="http://www.yem.net" target=_blank>Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve ABİGEM Doğu Marmara işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen ve bu yıl 33’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD İstanbul'un ev sahipliği yapacağı Stop4Business Projesi, YEM'de gerçekleştirilen lansman toplantısıyla tanıtıldı. Proje kapsamında gerçekleştirilen B2Fair başlığı altındaki ikili iş görüşmelerinde işletmelere firmalarını tanıtmak, yabancı firmalarla teknolojik ve ticari iş birlikleri yapmak ve yurt dışındaki pazarlara açılıp, piyasaları yakalamak adına yeni fırsatlar sunan Stop4Business, Avrupa Birliği tarafından destekleniyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan YEM Genel Müdür Yardımcısı Barış Onay, YEM'in hem bir bilgi merkezi olduğunu hem de fuar organizasyonu yaptığını anımsatarak, alanında Türkiye'nin ve bölgenin en önemli buluşması olan Yapı İstanbul Fuarı'nın da bu anlamda bilginin paylaşıldığı önemli bir alan olduğuna dikkat çekti. Onay, fuarı nasıl daha ileriye taşıyabiliriz sorusunu her sorduklarında hep 'ihracat' sonucuna vardıklarını aktararak, "Temelleri, 32. Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nın ikinci gününde atılan Stop4Business projesinin geldiği noktadan son derece memnunuz" diye konuştu.

Daha sonra söz alan ABİGEM Doğu Marmara Genel Müdürü Memet Turabi, şirketlerin en çok üzerinde durduğu konunun ihracatlarını artırmak olduğunu belirterek, bunun yolunun da ticari fuarlardan ve 'eşleştirme platformları'ndan geçtiğini söyledi. Stop4Business projesinin 13 ülkenin dahil olduğu 16 ortaklı bir proje olduğunu anlatan Turabi, ABİGEM'in dört organizatör ortaktan, YEM'in ise 13 destekleyici ortaktan biri olduğunu hatırlattı. Turabi, "Biz, şirketlere alternatif bir ihracat modeli sunuyoruz" diyerek, sistemin özellikle küçük işletmeler için maliyetleri düşürmesi noktasında büyük avantaj sağladığını sözlerine ekledi. Sürecin en başından yapılan anlaşmaların takibine kadar hep katılımcı firmaların yanında olduklarını vurgulayan Turabi, Yapı İstanbul Fuarı'na 130 Türk firmasıyla katılmayı planladıklarını, aralarında Almanya, Çekoslavakya gibi ülkelerin  de olduğu pekçok ülkenin de katılımlarını teyit ettiklerini söyledi.

Toplantıda, MTC Metal Genel Müdürü Osman Yavuz da Lüksemburg KOBİ Forumu Eşleştirme Platformu deneyimlerini aktardı. İşadamları için zamanın ne kadar önemli olduğuna değinerek, fuarlarda sıkça karşılaşılan sorunlardan örnekler veren Yavuz, hiçbir hazırlık yapamamalarına rağmen Lüksemburg'da gerçekleştirdikleri görüşmelerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

B2fair

Dünya çapında takip edilen uluslararası üç fuar ve bir konferansın yer aldığı iş geliştirme projesi Stop4Business, Avrupa Birliği tarafından destekleniyor. Bu proje kapsamında gerçekleştirilen B2Fair başlığı altındaki ikili iş görüşmelerinde işletmeler firmalarını tanıtmak, yabancı firmalar ile teknolojik ve ticari iş birlikleri yapmak ve yurt dışındaki pazarlara açılıp, piyasaları yakalamak adına yeni fırsatlar buluyorlar. Yetkililer tarafından hazırlanarak B2fair web sayfasında yayımlanacak olan firma profilleri, aynı zamanda ABİGEM Doğu Marmara’nın ortağı olduğu yaklaşık 50 ülkeyi içeren Avrupa İşletmeler Ağı’nda yayımlanacak.

Firmalar, web sitesinden birbirlerinin bilgilerini görüp değerlendirebilecek. Firmaların, ilgilendikleri firmalara gönderdikleri görüşme talepleri sonucunda “fuar görüşme ajandası” oluşturulacak. İkili iş görüşmeleri esnasında ise firmalar kendilerini daha geniş anlamda tanıtma ve karşı tarafı tanıma, teknolojik ve ticari iş birliklerine adım atma imkanına sahip olacaklar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-sektoru-ihracatini-stop4businessle-katlayacak_77466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!