Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Teknolojisinde Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) tarafından 6 - 7 - 8 Şubat 2009 tarihleri arasında Eskişehir'de gerçekleştirilen 'Yapı Teknolojisinde Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler' konulu çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı.

yapi.com.tr
3 Yapı Teknolojisinde Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) tarafından 6 - 7 - 8 Şubat 2009 tarihleri arasında Eskişehir'de gerçekleştirilen 'Yapı Teknolojisinde Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler' konulu çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı. TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü imzasıyla yapılan açıklamada, enerjide fosil yakıt kullanımının azaltılmasının ve dolayısıyla sera gazlarının  neden olduğu çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenebilmesinin  iki temel ayağı olduğuna dikkat çekildi. Bunlardan birinin enerjiyi verimli kullanmak olduğunu söyleyen Cafer Ünlü, diğerinin ise fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjiden daha fazla yararlanmak olduğunu açıkladı.

Sonuç bildirgesi şöyle:

1. Enerji Verimliliği

* Enerji verimliliğinde yapıların sadece ısı yalıtımı değil, aynı zamanda HVAC sisteminin verimliliği de ele alınmalıdır.
* Aydınlatma, binaların enerji yüklerinde en önemli faktörlerden  biridir. Dolayısıyla aydınlatma, sürdürülebilir bina tasarımında çok büyük öneme sahiptir.
* 2000’li yıllarda sürdürülebilirlik kavramı konuşulur olmuştur. Dünyanın kaynaklarının gelecek nesillere kalmayacak şekilde tükenmekte olduğu net olarak algılanılmaya başlamıştır. Bugünkü tüketim hızıyla gelecek nesillere kullanabilecekleri fosil yakıtlar kalmayacaktır.
* Avrupa Birliği’nde enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar “Energy Performance of Buildings, Directive 2002/91/EC 16“ direktifi çerçevesinde yürütülmektedir. Bu direktif bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Söz konusu direktife göre binaların enerji etkinliğinin değerlendirilmesinde   “Isı Yalıtımı” ve  “Isıtma ve Klima Sistemlerini Verimliliği” ile  “Binanın Enerji Etkin Dizaynı ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması” gibi temel parametreler birlikte ele alınmaktadır. Bu yöndeki çalışmaların sonucunda hedef ‘Net Sıfır Enerjili Binalar’ kavramıdır. Bu binalarda dışarıdan hiçbir fosil yakıt ve fosil yakıta dayalı enerji girişi olmamalıdır. Bina kendi enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan kendi karşılamalıdır. Türkiye’de ise “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ile binalarda enerji verimliliğinin artırılması ve bu çerçevede binaların sertifikalandırılması hedeflenmektedir. Bu yönetmelikte sözü edilen ve binaların sertifikalandırılmasında kullanılacak olan hesap ve simülasyon programının mümkün olduğunca kısa sürede geliştirilmesi gerekmektedir.

2. Enerj ve  Çevre

* Enerji kriziyle başlayan dönemde yakıt dönüşümlerinin de etkisiyle doğal çevrenin  korunması faktörü gündeme gelmiştir.
* Çevre  kirliliğine neden olan emisyonlar,  büyük ölçüde binalarda ve endüstriyel tesislerde kullanılan mekanik tesisat sistemlerinden  kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, çevre kirliliğinin mekanik tesisat sistemlerinden ve enerji ekonomisinden bağımsız çözülmesi mümkün görülmemektedir.
* Sürdürülebilirlik  kavramı aynı zamanda çevre için de geçerlidir. Önlem alınmadığı takdirde  çevrenin tükenmekte olduğu net olarak anlaşılmaktadır.
* Sadece zehirli ve zararlı madde emisyonlarıyla çevrenin kirlenmesi değil, ozon tabakasının incelmesi, sera etkisi yaratan ve küresel ısınmaya neden olan gazların atmosferde artması ciddi bir tehdit olarak değerlendirilmektedir.
* CO2 insan eliyle öylesine yoğun olarak üretilip, atmosfere salınmaktadır ki, bu durum dünyanın iklimini değiştirecek bir düzeye ulaşmıştır. Dolayısıyla, sürdürülebilir bir çevre için diğer emisyonlar yanında en önemlisi olarak tanımlanan CO2   gazının  atmosfere salımı sınırlandırılmalıdır.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-teknolojisinde-yenilenebilir-enerjiler-ve-alternatif-sistemler_68337.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Yenilenebilir enerji Derneği 'ne ait internet sayfası ya da E-mail bilgilerini bulma imkanım var mı ? ahmetmor@hotmail.com YANITLA
  • Alternatif enerji kaynaklarının dünyada kullanımı gün geçtikçe daha da artmakta ancak ülkemizin dünya standartlarının gerisinde kalmış olmasını görmek çok üzüntü verici, ancak üniversitelerde ve doğrudan halka yönelik projelerle ülkemizin alternatif enerji kaynakları kullanımını çok daha fazla arttırabileceğine inanıyorum. Benim düşüncem bu tür enerji firmalarının yoğunlukla üniversitelerle ve mesleki eğitim veren liselerle iş birliği içinde çalışmaları ve bunun sonucu olarak ta yeterli sayıda kalifiye mühendis ve teknisyen sayısına ulaşarak gelecekteki global alternatif enerji kullanımının gerisinde kalmamamızdır. YANITLA
  • Artık fantastik(&) moda) çözüm önerileri yerine yerli kaynaklarımızı geliştirelim.Linyitlerimizi daha verimli ve çevre teknolojilerine uygun yakmaya odaklanalım. Geleceğin enerjisi BOR madenlerimizi de koruyalım lütfen. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!