Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yargı Kararına Rağmen İnşaat Çalışmaları Sürüyor

İzmir’deki 135 metrelik gökdelen projesinin imar planı mahkeme tarafından iptal edilmişti. Şehir Plancıları Odası ile Mimarlar Odası, yargı kararına rağmen inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirterek, yetkililere hukukun gereğini yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

yapi.com.tr
Yargı Kararına Rağmen İnşaat Çalışmaları Sürüyor (Fotoğraf: AA)

Zorlu Holding'in İzmir'in gözde merkezlerinden Pasaport'ta inşa etmek istediği ve belediyeden ruhsat aldığı 135 metre yüksekliğindeki gökdelen projesine karşı Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi dava açmıştı. Bilirkişi raporunda ruhsatın hukuka aykırı olduğu belirtilirken, mahkeme de 13 Temmuz 2023 tarihli kararıyla yapı ve tadilat ruhsatlarının dayanağı olan imar planını iptal etmişti.

Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberine göre; yargı kararına rağmen gökdelen yapılmak istenen inşaat ile ilgili plan ve proje çalışmalarının devam etmesine meslek odaları tepki gösterdi. Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi'ne sorumluluklarını yerine getirmek için harekete geçme çağrısında bulundu.

Mimarlar Odası'nın açıklamasında, “Yetkili idareler tarafından daha önce kamuoyuna yapılan açıklamaların arkasında durularak alanda hukuka aykırı bir işlem yapılmaması sağlanmalı, kamuoyu ve meslek odalarının karşı çıkışlarına rağmen kamu yararı gözetmeyen bir şekilde yapımı diretilen projeden vazgeçilmelidir.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargi-kararina-ragmen-insaat-calismalari-suruyor_200365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!