Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yargı Sivas’taki Tarih Katliamına 'Dur' Dedi

Sivas İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada Sivas Numune Hastanesi’ne yönelik tescilin kaldırılması kararının yürütmesini durdurdu.

yapi.com.tr
Yargı Sivas’taki Tarih Katliamına 'Dur' Dedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun kamuoyunda şok etkisi yaratan ve tepkiye yol açan tescilinin kaldırılması kararını yargıya taşımıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yürütmeyi durdurma kararının kamu yararı ve tarihi değerlerimizin korunması açısında büyük önem taşıdığını belirte Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yetkililerin acilen mahkeme kararını uygulanmasını istedi.

"Yargı kararı acilen uygulanmalı"
Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yargı, hukuksuz bir şekilde bir kısmı yıkılmaya başlanan Sivas Numune Hastanesi’ndeki tarih katliamını durdurdu. Tarihi tescilli yapı daha fazla zarar görmeden acilen yürütmeyi durdurma kararı uygulanmalıdır” diye konuştu.

Candan, Sivas İdare Mahkemesi kararında yer alan "Dava konusu taşınmazın büyük bir kısmının yıkıldığı ve enkaz kaldırma işlemlerine başlanıldığı belirtildiğinden ve bu durumun uygulanmakla etkisinin tükenebilecek nitelikte bulunması nedeniyle, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan ve itirazlar geldikten sonra ya da ara karar cevabından sonra bu konuda incelemesi yaptırıldıktan ve itirazlar geldikten sonra ya da ara karar cevabından sonra bu konuda yeniden karar verilinceye kadar 2577 sayılı yasanın 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına oy çokluğuyla karar verildi’ ifadelere dikkat çekerek, "Verdiğimiz mücadele karşılıksız kalmadı ve yargı tarih katliamına göz yummadı” dedi.

"Cumhuriyet hafızamızın yok edilmesine karşı mücadeleye davam edeceğiz"
Candan, sözlerine şöyle devam etti:
“Korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olan Sivas Numune Hastanesi Cumhuriyetin kuruluş döneminde kalkınma politikası gereğince devlet öncülüğünde birçok ilde kurulan numune hastanelerinin örneklerinden birini temsil eder. Sivas Numune Hastanesi İnşaatı 1940 yılında başlamış,1942 yılında hizmet vermeye başlamış olup 1952 yılına kadar tefrişat ve tıbbı donanımı tamamlanarak Hastane bu yıllardan sonra aktif olarak Sivas ve çevre illere hizmet vermeye devam etmiştir. Sivas Numune Hastanesi 1942’den itibaren binlerce insanın hayatında ve anılarında yaşayan bir yapıdır. Tescili kaldırılan yapı Sivas kent belleğinde önemli bir yere sahiptir. Numune Hastanesi mimari ve estetik olarak da çevresinde bulunan tescilli İncili Hanım Türbesi, Arkeoloji Müzesi, Eski Cezaevi Binası ve Selçuk Anadolu Lisesi ile bir bütünlük oluşturmaktadır. Numune Hastanesi 2863 sayılı Kanun kapsamında korunması gereken taşınmaz kültür varlığıdır. Cumhuriyet döneminin yapılarından olan Numune Hastanesinin yıkılması, yıkarak inşa etme sürecinden kaynaklanan hatalarının tekrar edilmesi ve hem ülkenin hem de Sivas’ın toplumsal hafızasından bir eserin daha yok edilmesi anlamına gelecektir. Yapının ihtiyaç duyduğu bakım özgün özelliklerine göre yapılarak gelecek nesillere taşınması gereklidir. Kültürel miras olan bu yapının yıkımı halinde telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacaktır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak kültür varlıklarımızın ve Cumhuriyet hafızamızın yok edilmesine karşı mücadeleye davam edeceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargi-sivastaki-tarih-katliamina-dur-dedi-_165460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!