Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Yargıdan Döner’

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Tarihi ve Doğal Sit Alanı olan bölgelerde yaptığı altgeçit ve diğer projeleri yargıdan dönmesine karşın bu konuda geri adım atmıyor. Bu kez de koruma altında bulunan eski Osmanlı Bankası ile Gençlik Parkı önünde alt-üstgeçit yapmayı planlayan Gökçek, bu yolla trafiği “rahatlatacağını” iddia ediyor. Peyzaj

Cumhuriyet Ankara
‘Yargıdan Döner’

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Tarihi ve Doğal Sit Alanı olan bölgelerde yaptığı altgeçit ve diğer projeleri yargıdan dönmesine karşın bu konuda geri adım atmıyor. Bu kez de koruma altında bulunan eski Osmanlı Bankası ile Gençlik Parkı önünde alt-üstgeçit yapmayı planlayan Gökçek, bu yolla trafiği “rahatlatacağını” iddia ediyor. Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Sekreteri Redife Kolçak ise altgeçit kararının yargıdan döneceğini vurguluyor.

Başkentin değişik noktalarında trafiği rahatlatmak için 110’a yakın köprülü kavşak yapmakla övünen Gökçek, kentte her geçen gün araç sayısının arttığını da belirtiyor. Bu yıl en az 4 alt-üstgeçit yapmayı düşündüklerini belirten Gökçek, “Gençlik Parkı’nın, eski Osmanlı Bankası’nın önünde yapacakları alt-üstgeçitle Ulus’un trafiğini rahatlatmayı planladığını” iddia etti. Buna karşın Kültür Bakanı Ertuğrul Günay yaptığı açıklamada, koruma altında bulunan eski Osmanlı Bankası ile Gençlik Parkı’nın önünde altgeçit yapılması için kendilerinden izin alınması gerektiğini anımsattı. Bakanlık’tan izin çıkması durumunda bile açılması olası bir dava ile altgeçit planının yargıdan dönme ihtimali bulunuyor. Gökçek’in daha önce buna benzer yaptığı altgeçit çalışmalarıyla ilgili mahkemelerin verdiği kararlar da bu tezi güçlendiriyor.

Bu konuda ilk örneği Birinci Derecede Doğal Sit Alanı olan Kuğulu Kavşağı’na yapılan altgeçit oluşturuyor. Altgeçit konusunda belediye, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan parka “minimum tecavüz” izni almıştı. Çankaya Belediyesi de altgeçit kararının iptali istemiyle Ankara 8. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Talebi görüşen mahkeme de inşaatı bitirilen ve hizmete açılan altgeçitle ilgili kararı iptal etmişti. İkinci örnek ise Gökçek’in dava açılmasına fırsat vermemek için 35 günde yapmakla övündüğü TCDD önündeki altgeçit oldu. PMO ile Mimarlar Odası ise daha sonra açtığı davada Koruma Kurulu’nun TCDD önünde altgeçit yapımına izin veren kararın iptalini istedi. Ankara 7. İdare Mahkemesi de dava konusu işlemi hukuka aykırı bularak iptal kararı aldı.

Öte yandan iptal kararları sadece kavşak projeleri konusunda verilmedi. Gökçek yönetiminin Doğal ve Tarihi Sit Alanları içinde yapmaya çalıştığı diğer bazı projeleri de yargıdan döndü. PMO’nun açtığı dava sonucunda Ulus Tarihi Kent Projesi Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilirken, Danıştay 6. Dairesi de bu kararı onadı. Birinci Derecede Doğal ve Tarihi Sit Alanı olan AOÇ’de de benzer durum yaşandı. Ankara Barosu, AOÇ’ye ilişkin alınan kararları Ankara 13. İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Davayı görüşen mahkeme de kararları imar mevzuatı ve şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yine Birinci Derecede Doğal Sit alanı olan Güvenpark’taki minibüs duraklarının altında yapılaşmaya izin veren karar da PMO’nun başvurusu üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Kararı Danıştay 6. Dairesi de onadı.


 
‘Bu bir tetikleme oyunudur’

Melih Gökçek’in Doğal ve Tarihi Sit Alanlarda yaptığı birçok projenin mahkemeden dönmesini sağlayan PMO’nun Genel Sekreteri Redife Kolçak, Gökçek’in, alt-üstgeçitler konusunda “sabıkalı” olduğunu tüm Ankara’nın bildiğini anlattı. Kolçak, “Kuğulu altgeçitleriyle ilgili mahkeme iptal kararı verdi. Altgeçit yapıldığı zaman oradaki kavaklar kuruyacak demiştik. Çakılan fore kazıklar alttaki su rejimi ve toprak dengesini bozdu. Oradaki tarihe tanıklık eden kavaklar öldü. Gençlik Parkı’nda da aynısı olacaktır. Gökçek’in yaptığı her plan bir yerlerden dönüyor. Gençlik Parkı’nın önüne yapacağı alt-üstgeçitlere ilişkin kararlar da yargıdan dönecektir” dedi. Projeler konusunda “olur” kararı veren Koruma Kurulu’nu da eleştiren Kolçak, Kurul’un Gar önünde yapılan katlı kavşağa ilişkin getirilen planın “bir karesine bile dokunmadan” onayladığını kaydetti. Bu kararın da mahkeme tarafından iptal edildiğine dikkat çeken Kolçak, “Karar şunu göstermektedir: Koruma Kurulu sen bu kararı onaylarken çok büyük hata yaptın. Bu ülkenin varlıklarını koruma konusunda ihanet ettin... Koruma Kurulu bugün şapkasını önüne alıp düşünmelidir” dedi. Kolçak, şunları kaydetti:

“Ulus Tarihi Kent Yenileme Projesi’nin 1/1000 ve 1/5000’lik planları iptal edildi. Ulus planına baktığımızında eski Osmanlı Bankası önünde bir katlı kavşak gözükmüyor. Gökçek’in Gençlik Parkı önünde yapmayı planladığı altgeçit, iptal edilen planda Ulus metrosunun olduğu bölgede çizgisel olarak bıraktığı, ancak raporlarda göstermediği kavşağı tetikleyecek. Dolayısıyla Gökçek alanı zorlamaya çalışıyor. Aslında yine bir kent kaosu yaratmaya çalışıyor. Çünkü katlı kavşakla Ulus’taki trafiği felç hale getirecek ve beraberinde diğer zincirleme katlı kavşakları yaparak bu kenti rahatlattım diyecek. Bu bir tetikleme oyunudur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargidan-doner_76189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!