Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yarışa Trump da Katılıyor

Levent İETT arazisi için yapılacak ihaleye Trump’ın ortaklık yaptığı Yeşil İnşaat 'ta katılacak. Levent Zincirlikuyu’daki 96 bin 505 metrekare alanlı Karayolları arazisine 800 milyon dolar teklif eden Zorlu Grubu, 21 Mart’ta ihalesi yapılacak İETT arazisi için de iddialı hazırlanıyor.

Vatan Gazetesib>Levent İETT arazisi için yapılacak ihaleye Trump’ın ortaklık yaptığı Yeşil İnşaat'ta katılacak. Levent Zincirlikuyu’daki 96 bin 505 metrekare alanlı Karayolları arazisine 800 milyon dolar teklif eden Zorlu Grubu, 21 Mart’ta ihalesi yapılacak İETT arazisi için de iddialı hazırlanıyor. Karayolları arazisi için 800 milyon dolar ödeyecek Zorlu’nun ikinci ihaleden çekilebileceği konuşulurken, Zorlu’ya yakın kaynaklar “Zorlu bu ihaleye de çok iddialı hazırlanıyor” dediler.

Bu arada, taraflar arazi ile ilgili fizibilite çalışmalarına da devam ediyor. Zorlu Grubu’nun arazi için 450 milyon doları gözden çıkardığı konuşuluyor. Emaar’ın ise yaptırdığı bir çalışmaya göre 300 milyon dolarlık fiyatı makul bulduğu öğrenildi.

Nihat Özdemir’e ait Limak da Morgan Stanley ile birlikte İETT arazisi ihalesine hazırlanıyor. Konsorsiyum, Karayolları arazisi için de 700 milyon doların üzerine çıkarak iddiasını ortaya koymuştu.

Ancak bu kez tarafların yeni bir rakibi ortaya çıktı. Gayrimenkul kralı olarak tanınan Trump’ın marka hakkını elinde bulunduran Yeşil İnşaat’ın da ihaleye katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Arazinin imar planında yükseklik sınırının olmaması ve buraya çok görkemli, İstanbul’un en yüksek binasını inşa etme imkanı olması Trump’ın ihaleye ilgi göstermesine neden oldu. Bu kez yarışta final turunun Zorlu, El Maktum ve Trump arasında geçmesi bekleniyor.

Mehmet Kutman ile Sami Ofer’in ise ihale ile ilgilenmediği kulislerde konuşuluyor.

Emsali 5.8 olacak
İhaleyi kazanan şirket, gerekli izinleri alarak Levent İETT arsasına hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin en yüksek binasını inşa edebilecek. Ayrıca Zincirlikuyu’ya oranla imar sorununun daha küçük çapta olması yatırımcıların iştahını kabartıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, arsaya 5.8 emsal verdi. Yani araziye 268 bin 197 metrekare alanlı inşaat yapılabilecek.

Arazide yaklaşık bin metrekare alanlı payı olan İstanbul Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü, satışta oluşan rakamın yaklaşık yüzde 2’sini alacak. 21 Mart’ta gerçekleştirilecek arsanın muhammen bedeli 265 milyon 885 bin YTL olarak belirlenmişti. Ancak İBB’nin hazırladığı imar planlarına meslek odaları tarafından açılan davalar bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yarisa-trump-da-katiliyor_52592.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!