Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yasadışı Koza Maden İşletmesi Mühürlensin

Dikili Belediyesinin "Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri" kapsamında düzenlediği "Siyanür, Altın ve Çevre" başlıklı panele Koza Altın Madencilik taraftarlarınca yapılan saldırıya tepkiler artıyor.

bianet.orgb>Dikili Belediyesi'nin "Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri" kapsamında düzenlediği "Siyanür, Altın ve Çevre" başlıklı panele Koza Altın Madencilik taraftarlarınca yapılan saldırıya tepkiler artıyor. Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'in dün (21 Ağustos) düzenlediği ve pek çok demokratik kitle örgütünün de katıldığı basın toplantısında "Hukukun olmadığı yerde zorbalık vardır. Hukuk dışılığa olanak tanınır ise hukuksuzluğun sınırları genişler" denildi.

Toplantıda Bergama-Ovacık altın madeninde yargı kararlarının derhal uygulanması ve maden işletmesinin mühürlenmesi talep edildi.

Koza Altın Maden İşletmesi ise şirket çalışanların saldırıya uğradığını ileri sürdü.

Özgüven: Saldırıdan önce tehdit aldık
Saldırıdan bir gün önce tehdit nitelikli telefon ve faks iletileriyle uyarıldıklarını söyleyen Dikili Belediye Başkanı Özgüven, "Söz konusu altın madeni şu anda hukuk açısından 'yasa dışı bir konumdadır' yani saldırı yasa dışına düşmüş bir madeni çalıştıran şirketin organize ettiği bir olaydır" dedi.

Özgüven "Yasa dışılığa olanak tanır ve desteklerseniz nerede duracağını kestiremezsiniz" diyerek bu bağlamda saldırının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Saldırganlar özel eğitimli
"Sayıları 200'e yakın olan bir kalabalığın ellerinde özel hazırlanmış sopalara sarılı bayrak ve flamalarla solana gelmek, haneye tecavüzden başka ne anlama gelmektedir?" diye soran Özgüven "40 derece sıcaklıkta, siyah takım elbiseli silahlı adamlar, molotof kokteyli neyi ifade ediyor? Bu kişiler özel eğitimli" dedi.

Emek örgütleri olaya seyirci kalmamalı
Özgüven emekçileri karşı karşıya getirmeyi de amaçlayan bu örgütlü saldırıyı kınadıklarını, tüm emek örgütlerini olaya seyirci kalmamaya, içlerinde üyeleri varsa, onların bu tür saldırıların içinde olmamaları için çaba göstermeye davet ettiklerini açıkladı.

"Bilfiil saldırıyı yöneten, saldırıda bulunan ve esas olarak saldırıyı planlayanlar en kısa sürede yargı önüne çıkarılmalı, Dikili esnafının uğradığı maddi zararlar sorumlularından tazmin edilmeli, mahkeme kararlarına rağmen çalışmalarını sürdürebilenlerin nasıl cesaretlendirildiği artık görülmeli ve yargı kararları uygulanmalıdır."

Toplantıya katılanlar şöyle:

Ege Çevre Ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Av. Arif Ali Cangı, İzmir-Bergama,Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Av. Esin Kaya, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Suat Kaptaner, Tük Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Mustafa Vatansever, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Prof. Dr. Kamil Oktay Sındır, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla, Sosyal Demokrasi Derneği, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İzmir İl Başkanlığı, Emek Partisi (EMEP) İzmir İl Başkanlığı, İnsan Hakları Derneği (İHD), Ege 78'liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği, Ege Barış ve İletişim Derneği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, Türkiye İşçi Sendikaları (Türk İş) Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol İş) Aliağa Şubesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasadisi-koza-maden-isletmesi-muhurlensin_47866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!