Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yaşar Üniversitesi Kültürel Değerlere Sahip Çıkıyor

Yaşar Üniversitesi, 'Kentine ışık tutan üniversite' anlayışıyla İzmir ve çevresindeki kültürel değerlere sahip çıkmaya devam ediyor. Üniversite, Seferihisar'dan sonra Selçuk Belediyesi'nin İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından onaylanan üç kültürel projesine restorasyon ve danışmanlık desteği veriyor. Onaylanan projelerin ilki Yaşar

Yeni Asır Gazetesi
Yaşar Üniversitesi Kültürel Değerlere Sahip Çıkıyor

STRONG>Yaşar Üniversitesi, 'Kentine ışık tutan üniversite' anlayışıyla İzmir ve çevresindeki kültürel değerlere sahip çıkmaya devam ediyor. Üniversite, Seferihisar'dan sonra Selçuk Belediyesi'nin İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından onaylanan üç kültürel projesine restorasyon ve danışmanlık desteği veriyor.

Selçuk Belediyesi'nin, çalışmalarını iki yıldan bu yana yürüttüğü projelerin tanıtım toplantısı, Osmanlı döneminde otel, Cumhuriyet yıllarında TCDD Lojmanları daha sonra da belediye tarafından restore edilerek kafeye dönüştürülen Carpouza Cafe'de yapıldı. Toplantıya, Selçuk Kaymakam Aziz İnci, Selçuk Belediye Başkanı H. Vefa Ülgür, Selçuk Ticaret Odası Başkanı Cumhur Yelken, her üç projeye de destek veren Yaşar Üniversitesi'nden Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Taner, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirkan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Gülseren Şendur Atabek katıldı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Vefa Ülgür, projelerde kendilerine destek veren Yaşar Üniversitesi'ne teşekkür etti. Projelerde Ege'nin en saygın akademisyenleriyle dostluk köprüsü kurduklarını da belirten Başkan Ülgür, "Bu projeler kültürel anlamda suya atılan bir taştır. Bu taşın yarattığı dalgalar Selçuk ve çevresini kaplayacaktır" dedi.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan "Üniversiteleri yüksek mekteplerden ayıran şey, onların bulunduğu kente yaptıkları kültürel anlamdaki katkıdır. Hayalleriniz varsa yaşarsınız. Biz elimizdeki imkanları kullanmak durumundayız. Bu projeler bizi heyecanlandırıyor" dedi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından da onaylanan projelerin ilki Yaşar Üniversitesi'nin katılımcı olarak bulunduğu 'Selçuk Belelediyesi Kent Belleği Müzesi Projesi'. Projeyle, Selçuk kent bilincinin gelişimine katkıda bulunmak ve Efes Antik Kenti dışındaki tarihi değerleri de ortaya çıkarmak ve tanıtmak amaçlanıyor.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi bu merkezle ilgili olarak tanıtım filminin yapılması, gönüllülere sözlü tarih eğitimi verilmesi, aile tarihi yarışması düzenlenmesi gibi konularda destek veriyor. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ise, belediye tarafından bütçelendirilen tarihi tütün deposunun restorasyonunu yürütüyor. Üniversite ayrıca, 'Efes Antik Liman Canlandırma Projesi' ve Selçuk Ticaret Odası'nın yürüttüğü 'Selçuk Yönlendirme ve Bilgilendirme Sistemi Projesi'ne danışman olarak da hizmet veriyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasar-universitesi-kulturel-degerlere-sahip-cikiyor_81905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!