Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatağan'da Adalet!

Yatağan Termik Santralı'nı havadaki kirlilik değerleri aşılmasına karşın çalıştıran üç kamu görevlisine altışar ay hapis cezası verildi; hapis, para cezasına çevrildi.

Milliyet Gazetesi/Yaşar ANTER
Yatağan'da Adalet!

avadaki kirlilik değerleri aşılmasına karşın Yatağan Termik Santralı'nı çalıştırmayı sürdüren Teknik Müdür Yardımcısı Harun Sarı, kimya mühendisleri Yılmaz Gülçay ve Olcay Bilgir'e 6'şar ay hapis cezası verildi. Ceza, 4 bin 500'er YTL para cezasına çevrildi.

Çevre gönüllüsü avukat Nuray Şahbudak, 8, 23, 25 Kasım ve 16 Aralık 2006 ile 8 Ocak 2007'de "havayı kasten kirlettikleri" iddiasıyla santral yöneticileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Yatağan Sulh Ceza Mahkemesi'nde haklarında dava açılan santral görevlileri suçlamaları reddetti. Sarı, Gülçay ve Bilgir, mahkemede şunları söyledi: "Bu olaydan sorumlu işletme müdürü ve işletme teknik müdürüdür. Çünkü nöbetçi mühendislerin kükürtdioksit artışı ve her türlü olayda sadece teknik müdüre ve işletme müdürüne bilgi verme zorunlulukları vardır. Üniteleri devreden çıkarma yetkimiz yok. Santral 14.03.2006 tarihli valilik tebliğine göre çalıştırılıyor. Bu tebliğ inversiyon olduğu günlerde, havadaki kükürtdioksit oranı 900 mikrogram/metreküpü aştığında ünitelerin devre dışı bırakılmasını öngörüyor. Kirlilik değerleri aşılmadı. Suç işlemedik, kastımız yok."

'Faaliyet sürüyor'
Ancak aynı günlerde Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nün ölçüm cihazlarında kirlilik değerlerinin sınır değerleri aştığı anlaşıldı. Sanık Gülçay, "Biz Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün internet sitesinde anlık değerlerini takip edemiyoruz. İnternet sitesine çoğu zaman girilemiyor. Veriye ulaşılamıyor" dedi.

Duruşma sonunda Sarı, Gülçay ve Bilgir'e TCK'nın "çevreyi kasten kirletme suçu"nu düzenleyen 181/1 ve 61'inci maddeleri uyarınca 6'şar ay hapis cezası verildi. Ceza daha sonra adli para cezasına çevrildi.

Avukat Şahbudak, "Santral yönetiminin kasıtlı olarak çevreyi kirlettiği mahkeme kararıyla tescillendi. Bacağazı arıtma tesislerinin günde en fazla 16 saat çalıştırıldığı belgelenen santral, yasalara aykırı şekilde faaliyetini sürdürüyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yataganda-adalet_53943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!