Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatağan'da İçme Suyu Korkusu

Yatağan İnsan Sağlığı ve Çevre Platformu, termik santralın yol açtığı hava kirliliğine karşı mücadelesini sürdürürken, yapılan açıklamada içme suyundaki tehlikeye de dikkat çekildi.

Hürriyet Gazetesi/Yaşar Anteratağan İnsan Sağlığı ve Çevre Platformu, termik santralın yol açtığı hava kirliliğine karşı mücadelesini sürdürürken, yapılan açıklamada içme suyundaki tehlikeye de dikkat çekildi.

Platform adına yapılan açıklamada, bir yıl kadar önce 600 çocuğun, rahatsızlanarak hastaneye başvurmasının ardından gözlerin içme suyuna çevrildiği hatırlatıldı, “Halkımızda yeniden benzer rahatsızlıklar görülmeye başlayınca, halk sağlığı adına kendimizi görevli sayarak, olayı araştırdık. İlçemiz pis su ve evsel atık sorununu daha önce foseptik çukurlarıyla çevreye zarar vermeden çözüyordu. Bir yıl kadar önce ilçemizde kanalizasyon çalışmaları tamamlandı ve tüm ilçede kanalizasyon altyapısı bitirildi. Ancak, arıtma tesisi ihalede yoktu. Arıtma yokken tüm foseptikler kanalizasyona bağlandı ve kanalizasyon da 80'lik büzle Dipsiz Çayı'na verildi. Şu anda Yatağan'ın foseptiği Dipsiz Çayı'na akıyor. Dipsiz Çayı pislendi, canlılar öldü, yaz aylarında kokudan yanına varılamaz oldu. Dipsiz Çayı öldü” denildi.

Yatağan'ın içme suyu kaynaklarından birinin, Dipsiz Çayı kenarındaki Dipsiz Kaynağı olduğu belirtilen açıklamada bu kaynaktan Yatağan ile birlikte Nebiköy, Kafaca, Hisarardı, Hacıbayramlar köylerinin de beslendiği belirtildi.

Açıklamada, “Aynı kaynağa yakın Turgut Beldesi'nin de içme suyu kaynağı var. Çaydaki kirlenme, içme sularını da kirletti ve içilemez duruma getirdi. Ayrıca Dipsiz Çayı'ndan 2 bin dönüm tarla sulanıyor. Köylüler sulama anında bu suyla temas halinde, hayvanları da buradan su içiyor. Buna izin vermek salgın hastalıklara davetiye çıkarmak demek. Sağlığımız ve çevre tehdit altında. Dipsiz kaynağı, arıtma tesisi kuruluncaya kadar kapatılmalı. Kanalizasyona bağlanmış tüm foseptik yeniden çukurlara alınmalı. Yatağan için yeni ve temiz içme suyu aranmalı. Çevreyi ve içme suyunu kirletenler ve ihmali olanlar hakkında yasal işlemler başlatılmalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yataganda-icme-suyu-korkusu_51201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!