Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afşin ve Elbistan’da Tedirginlik

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki termik santral sıkıntısının bir benzeri Kahramanmaraş’ın Afşin ve Elbistan ilçelerinde yaşanıyor. Arıtma sistemi olmayan santral nedeniyle çevrede kanser ve solunum yolu hastalıklarının giderek arttığı iddia ediliyor.

NTV
Afşin ve Elbistan’da Tedirginlik

fşin-Elbistan Termik Santrali, Kahramanmaraş’ın Afşin ile Elbistan ilçeleri arasında yer alıyor. 23 yıldır faaliyette olan santral, çevresinde yaşayan 200 bin insanı etkiliyor. Özellikle işletmeye yakın bir konumda bulunan Çoğulhan beldesinde santrale büyük tepki var.

Çoğulhanlılar, beldedeki solunum yolu hastalığı vakalarında görülen artıştan santralı sorumlu tutuyor. Santralin halen baca gazı arıtma filtresi bulunmaması, beldedeki tepkinin en önemli nedeni. İki yıl önce Çoğulhan beldesinde yapılan sağlık taraması da belde halkının söylediklerinde haklı olduklarını gösteriyor. Çıkan sonuçlara göre, beldede akciğer rahatsızlığı olanların arttığı ve halkın sık sık sağlık takibinden geçirilmesi gerektiği yer alıyor. Solunum yolu hastalıkları bir yana santral çevresinde yaşayanların en büyük kabusu ise kanser.. Elbistan Belediye Başkanı Abdullah Paksoy’a göre 1984 yılında yüzde 11 olan kanser vakası oranı 1998 yılında yapılan bir araştırmaya göre yüzde 68’e yükselmiş.

Santralle ilgili kayıtlar da durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Santralin bacasından yılda 15 milyon ton zararlı atığın çevreye yayıldığı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afsin-ve-elbistanda-tedirginlik_51847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!