Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatırımcı Krizden Çok Siyasetten Korkuyor

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED), hazırladığı 2010 yılının ilk Barometre araştırması yabancı yatırımcıların küresel krizden çok Türkiye’deki siyasi bunalımdan korktuğunu ortaya koydu. YASED, üyelerinin nabzını tuttuğu ve altı ayda bir güncellenen, 2010 yılının ilk Barometre araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Radikal Gazetesi
Yatırımcı Krizden Çok Siyasetten Korkuyor

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED), hazırladığı 2010 yılının ilk Barometre araştırması yabancı yatırımcıların küresel krizden çok Türkiye’deki siyasi bunalımdan korktuğunu ortaya koydu. YASED, üyelerinin nabzını tuttuğu ve altı ayda bir güncellenen, 2010 yılının ilk Barometre araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, uluslararası yatırımcılar krizin etkilerinin ancak 2011 yılında sona ereceğini düşünüyor.

‘Büyüme hızlanacak’

Ankete göre, gelecek altı ay içinde uluslararası yatırımcıların yüzde 42’si yeni yatırım yapmayı düşünüyor. Yüzde 47’si ise Türkiye’deki ekonomik büyümenin hızlanacağını öngörüyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de uluslararası doğrudan yatırımları en çok olumsuz gelişme sorulduğunda yatırımcılar ilk sırada yerel siyasi bulanımı gösteriyor.

Ardından uluslararası yeni bir ekonomik kriz ve üçüncü sırada yerel ekonomik dalgalanma geliyor. Araştırma geçen yıl üçüncü sıradaki yerel siyasi bunalımın artık yatırımcılar için dünyayı saran ekonomik krizden daha önemli olduğunu vurguluyor. Ankete göre, uluslararası yatırımcıların yüzde 64’ü gelecek aylarda enflasyonun, yüzde 53’ü ise faiz oranlarının sabit kalacağını tahmin ediyor. Üyelerin yüzde 52’sine göre döviz kuru 2010 enflasyona paralel seyredeceğini düşünüyor.

‘IMF önemli bir çıpaydı’

Anket sonuçlarını değerlendiren YASED Başkanı Piraye Antika, geçen yıl 7.6 milyar dolar olan brüt yabancı yatırım girişinin bu yıl 7-9 milyar dolar arasında olabileceğini söyledi. Yatırımlarda enerjinin başı çekeceğini belirten Antika, “Hidroelektrikl santralları başta olmak üzere enerji, sağlık ve finans alanlarında yatırım bekliyoruz” dedi. Antika IMF’nin Türkiye ile yeni bir anlaşma olmayacağına yönelik açıklamasını ise şöyle değerlendirdi: “Türkiye kısa vadede krize karşı IMF gibi önemli bir şemsiyeyi önemli bir çıpayı kaybetti. Uzun dönemde başarılı bir mali plan, IMF anlaşması çıpası yerine konabilir.”

Bu yıl ilk kez YASED Barometre Anketi’nden derlenen YASED Yatırımcı Beklenti Endeksi de açıklandı. 100 üzerinden değerlendirilen endeks 2010’un ilk çeyreğinde 70 puan çıktı. Endeks 2002 yılında 100’le başlarken 57.91 ile en düşük seviyesine geçen yılın ilk çeyreğinde inmişti.

Carrefoursa 100 market açıyor

Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, 2010 yılı için iddialı planlar yaptıklarını belirterek, “İki hipermarket, 100 süpermarket açacağız. Toplam 110 milyon lira yatırım yapacağız” dedi.

1000 kişiye iş

Carrefoursa’nın 2010 yılı yatırım ve istihdam planları açıklandı. Organize perakende sektörünün kriz yılında da yatırımı kesmeyerek, gelişmenin lokomotifi olduğunu söyleyen Dinçer, “Geçen yıl, her biri 50 ile 100 milyon dolar yatırıma malolan 26 alışveriş merkezi açıldı. Organize perakendeciler, geçen kriz yılında dahi satış alanlarını yüzde 15 artırdılar. On binlerce yeni istihdam yarattılar” diye konuştu.

1000 kişilik yeni istihdam yaratacaklarını da belirten Dinçer, “Büyüme planlarımız organik temelli ama satınalmalara da açığız. Gelecek yıllarda istihdamımız, yatırımlarımız katlanarak büyüyecek. Çünkü Sabancı olarak perakendeye dönemsel şokların ötesinde stratejik ve uzun vadeli olarak bakıyoruz” ifadesini kullandı.

Organize perakendenin gelişiminin yüksek istihdam anlamına geldiğini vurgulayan Haluk Dinçer, organize perakendenin son beş yıl içinde450 bin istihdam yarattığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirimci-krizden-cok-siyasetten-korkuyor_77489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!