Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatırımcıya Doğa Peşkeş Çekiliyor

1983’te yürürlüğe giren Çevre Yasası’ndan ancak 10 yıl sonra yaşamsal karşılığını bulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Yönetmeliği, o günden bu yana birçok kez değişikliğe uğratıldı. Doğaya karşı olan yatırımların gerekliliğini savunan siyasi irade, bu anlamda yatırımcıların önünü açmak için ÇED Yönetmeliği’ne bir kez daha müdahale etti.

Cumhuriyet Gazetesi
Yatırımcıya Doğa Peşkeş Çekiliyor

1983’te yürürlüğe giren Çevre Yasası’ndan ancak 10 yıl sonra yaşamsal karşılığını bulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Yönetmeliği, o günden bu yana birçok kez değişikliğe uğratıldı. Doğaya karşı olan yatırımların gerekliliğini savunan siyasi irade, bu anlamda yatırımcıların önünü açmak için ÇED Yönetmeliği’ne bir kez daha müdahale etti. 30 Haziran’da yapılan son değişiklikle, doğal varlıkların üzerindeki koruyucu örtünün bir parça daha kaldırılacağı savunuluyor.

Değişiklik yapılmazdan önceki uygulamada yöre halkının karşı çıkması halinde ÇED süreci işletiliyor ve ÇED olumlu kararı verilebiliyordu. Yeni düzenlemeyle, komisyonun sonuçlandırdığı ÇED raporuna halktan gelen itirazlar, bakanlığın gerekli görmesi durumunda dikkate alınacak. Bu durumda halkın karar alma sürecine katılımı, bakanlığın takdir yetkisine bırakılmış durumda. Önceki yönetmelikte, ÇED olumlu kararı ya da “ÇED gerekli değildir” belgesi alan yatırımcı, işletme ve işletme sonrası dönemlerine ilişkin izleme raporlarını bakanlığa ve valiliğe iletmekle yükümlüydü. Bunun yerine projede yapılacak yönetmeliğe bağlı değişikliklerin valiliğe bildirilmesi koşulu getirildi. Bu durum, işletmecilerin yatırımlarını tamamlamalarının ardından, denetimden yoksun olacakları yönünde değerlendiriliyor.


ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirimciya-doga-peskes-cekiliyor_88220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!