Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Otomobilsiz Hayat, Oh Ne Rahat"

"Yaya Hakları"

Büyük şehirlerde "yaya" olmak özel bir beceri gerektiriyor. Olmayan ya da bozuk kaldırımlarda yürüme becerisi, üzerinize üzerinize gelen arabalardan kaçma yeteneği gerekiyor. Yayaların hakları için artık bir dernek var...

NTV
"Yaya Hakları"

STRONG>Büyük şehirlerde "yaya" olmak özel bir beceri gerektiriyor... Olmayan ya da bozuk kaldırımlarda yürüme becerisi, üzerinize üzerinize gelen arabalardan kaçma yeteneği gerekiyor... Yayaların hakları için artık bir dernek var...

Yaya Derneği çatısı altında biraraya gelenler amaçlarını şöyle anlatıyorlar:

Biz Yaya Derneği üyeleri, özgürce ve güvenli bir şekilde yürüyebileceğimiz sokaklar istiyoruz. Yürümenin temel ulaşım aracı olarak değerlendirildiği bir toplum hedefliyoruz. Yürümeyi seviyoruz. Daha fazla yürüyerek bireysel ve toplumsal birçok sorunla başa çıkabileceğimize inanıyoruz. Yayaların önemsenmediği otomobil bağımlı şehircilik anlayışına karşı sesimizi yükseltiyoruz. Bizler, yürümenin önündeki fiziksel ve toplumsal tüm engellerin kaldırılması için mücadele etmeyi görev sayıyoruz. İnsanların yürümeyi tercih edecekleri, yürümekten keyif alacakları bir yaya yaşam kültürü oluşturmak için aşağıda saydığımız temel başlıklar üzerinde çalışıyoruz:

1. İnsanlar için Tasarlanmış Sokaklar
2. Entegre Yaşam Alanları
3. İnsan Odaklı Şehircilik
4. Güvenli Yürüme Yolları
5. Suçtan ve Suç Korkusundan Arındırılmış Sokaklar
6. Yayalarla Dayanışmacı Yönetimler
7. Yaya Yaşam Kültürü

Otomobillere değil ancak otomobil kültürüne karşı çıkılmalı, temel ulaşım aracı olarak yürümeyi yaygınlaştırılacak bireysel adımlar atılmalıdır.

Ayrım gözetmeden herkesi yürümeye özendirecek, kişilerin gereksinimlerini hedef alacak yaratıcı bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Yürümenin kültürel bir olgu olduğu ön plana çıkarılmalı, animasyonlar, sokak sergileri, tiyatro, sinema ve edebiyat yolu ile yürümenin imajını düzeltecek çalışmalar yapılmalıdır.

Motorlu taşıtların insanlar ve toplum üzerindeki olumsuz etkilerinin daha iyi anlaşılması için bilimsel çalışmalar yapılmalı ve yapılamakta olan çalışmalara destek verilmelidir.

Egemen kültürün karşısında durmak muhalif olmak demektir. Otomobil kültürü hedef alınmalı, yaşamın her anı mücadele alanı olarak değerlendirilmelidir. Attığımız her adımın, çevremizdeki insanlara attırdığımız her adımın büyük anlamı vardır.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yaya-haklari_81435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!