Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Otomobilsiz Hayat, Oh Ne Rahat"

Her 22 Eylül’de kutlanan 'Dünya Otomobilsiz Günü', toplu taşıma sisteminin, bisikletle ulaşımın, yürümenin yaygınlaştırılmasını ve toplu taşıma odaklı komşuluk birimlerinin gelişimini destekliyor. Bu amaçla İstanbul’da 2000 senesinden bu yana kutlanan Dünya Otomobilsiz Günü, Sokak Bizim Derneği aracılığıyla bu yıl Kadıköy Moda Caddesi’nde kutlandı.

"Otomobilsiz Hayat, Oh Ne Rahat"

Her 22 Eylül’de kutlanan 'Dünya Otomobilsiz Günü' (World Carfree Day), toplu taşıma sisteminin, bisikletle ulaşımın ve yürümenin yaygınlaştırılmasını, toplu taşıma odaklı komşuluk birimlerinin gelişimini ve yürünebilir çevreleri destekliyor. İstanbul’da 2000 senesinden bu yana belli aralıklarla kutlanan Dünya Otomobilsiz Günü, bu yıl da 'insan odaklı şehir planlaması'nın önemine ve 'sürdürülebilir ulaşım seçeneklerine' dikkat çekmek adına Sokak Bizim Derneği aracılığıyla Kadıköy Moda Caddesi’nde kutlandı.

Bisikletleri ile Kadıköy Lisesi önünde toplanan Sokak Bizim Derneği üyeleri, geçmiş etkinliklerde de boy gösteren ve bir arabanın kapladığı alanın kentliler için farklı kullanımlara sahip olabileceğini gösteren 'YAYABA' isimli araçlarını kurarak etkinliğe başladı. Bu anlamda YAYABA, bir otomobilin kapladığı alanda çok sayıda insanın bir araya gelebileceğini göstermek adına önemli bir model.

Daha sonra cadde üzerinde bir otomobilden boşalan bir alana yerleştirdikleri YAYABA içerisinde, gün boyu canlı müzik eşliğinde piknik yapan ve cadde sakinleri ile sohbet eden dernek üyeleri bir yandan da 'Avrupa Hareketlilik Haftası' ve 'Dünya Otomobilsiz Günü' ile ilgili bilgi verdi.

Gün boyunca cadde sakinlerine kapısı açık olan YAYABA’ya özellikle çocukların ilgilisi büyük oldu. Etkinliğin son saatlerinde ise; Sokak Bizim Derneği üyeleri genellikle her gün trafik sorunu ile yüzleşen Moda Caddesi sakinlerinin ve etkinliğe katılan kentlilerin Moda Caddesi ile ilgili şikayetlerini dinledi ve gelecek etkinlikler için desteklerini aldı.

Etkinlik, Moda'dan Kadıköy'e YAYABA ile gerçekleştirilen yürüyüş ile son buldu.

Gelen olumlu tepkilerin ve geri bildirimlerin ışığında yeni etkinliklerini şekillendirecek olan Sokak Bizim Derneği'nin internet sitesine ulaşmak için tıklayınız. Sokak Bizim Derneği'ne Facebook ve twitter hesapları aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otomobilsiz-hayat-oh-ne-rahat_102210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!