Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yaylalar, Şehre İnmeden Birbirine Bağlanacak

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi çok sayıda şehir için açıklanan çılgın projelere Karadeniz Bölgesi de ekleniyor. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yayla turizmine ağırlık vereceklerini belirterek, "Bölgeye yönelik turizm potansiyelini artırmak için ciddi planlamalar yapıyoruz. Karadeniz için yayla turizmi çok önemli. Çevreyi

Zaman Gazetesi
Yaylalar, Şehre İnmeden Birbirine Bağlanacak

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi çok sayıda şehir için açıklanan çılgın projelere Karadeniz Bölgesi de ekleniyor. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yayla turizmine ağırlık vereceklerini belirterek, "Bölgeye yönelik turizm potansiyelini artırmak için ciddi planlamalar yapıyoruz. Karadeniz için yayla turizmi çok önemli. Çevreyi de bozmadan yaylalar arasında gidiş gelişi sağlayabilecek yollar yapacağız. Bölgeler arasındaki rekabet gücünü artıracağız." dedi. Bakanlık, yeni dönemde GAP, DAP, KOP ve DOKAP'a daha fazla ağırlık verecek. Erzurum ve Konya merkezli Bölge Kalkınma İdaresi ile yatırımları izlemek üzere İzleme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü kurulacak. Cari açıkla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Yılmaz cari açığın Türkiye ekonomisi için tehlike olarak gösterilmesine ise karşı çıktı. Yılmaz, yılın ilk beş ayındaki 37,3 milyar dolarlık açığı yakından izlediklerini belirterek ihtiyatın elden bırakılmadığını söyledi.

Önemli olanın istikrarlı büyüme olduğunun altını çizen Yılmaz, "Bizim bu konuda bir problemimiz yok. Türkiye güçlü bir yönetim yapısına sahip. Cari açıkta herhangi bir risk durumu söz konusu değil. Cari açık konusu bir anda çözülmez. Belli oranda büyümeye paralel olarak açık da olacaktır." diye konuştu. Cari açığın sebebi olarak enerji fiyatlarındaki artış ve ara malı girdi ithalatını gösteren Yılmaz, yerli üretim ile sorunun çözüme kavuşabileceğini kaydetti. AK Parti hükümetleri döneminde daha çok işadamlarının zengin olduğuna yönelik açıklamaları eleştiren Kalkınma Bakanı Yılmaz, işadamlarından daha çok yoksulları zengin ettiklerini kaydetti. AK Parti göreve geldiğinde 2,15 doların altında günlük kişi başına gelir oranının yüzde 3-4 olduğunu aktaran Yılmaz, bu oranın binde 2 seviyesine gerilediğini söyledi. Günlük 2,15 dolarla geçinen kişi sayısını 2015 yılına kadar sıfırlayacaklarını belirten Yılmaz, "Yoksulların gelmesini beklemeden onların ayağına gideceğiz." dedi.

Turizm gelirlerine yakın takip

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi rakamlarında net hata noksanı kaleminin yüksek çıkması konusunu da değerlendirdi. Yılmaz, turizm gelirlerini yakından izleyeceklerini, gelen turist sayısı ile harcama miktarlarının gözden geçirileceğini kaydetti.

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/yaylalar-sehre-inmeden-birbirine-baglanacak_88290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!