Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yedi Bin Orta Hasarlı Bina İçin Acilen Tedbir Alınması İstendi

7 bin orta hasarlı binanın bulunduğu Sakarya'da deprem yönetmeliğine göre yeniden hasar tespiti yapılması gerektiği vurgulandı. Sakarya Üniversites

Zamanb>7 bin orta hasarlı binanın bulunduğu Sakarya'da deprem yönetmeliğine göre yeniden hasar tespiti yapılması gerektiği vurgulandı. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği öğretim üyeleri de hasarlı binalarda oturmaya izin verilmemesini istedi.

Depremin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen 7 bin orta hasarlı binanın bulunduğu Sakarya'da hasarlı ve hasarsız çok katlı yapıların yeniden incelenmesi istendi. Adapazarı İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Saygılı, tüm uyarı ve açıklamalara rağmen bu konuda yeterli çalışma yapılmadığını belirterek “Muhtemel bir depremde yıkılacak binaların sorumluluğunu biz kabul etmiyoruz. Sorumluluk, belediyeler, valilik, kaymakamlık ve mal sahiplerinindir." dedi.

Saygılı, 1998 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre Adapazarı'nda bulunan orta hasarlı binaların Sakarya Valiliği ile ilgili belediyelerce yeniden hasar tespitinin yapılması gerektiğini savundu. Uzman ekipler tarafından yapılan tespit sonrasında tehlike altında bulunan binalarla ilgili olarak mal sahiplerinin mutlaka bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Saygılı, şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeniden tespit işlemini yaparak tehlikeli binaları mal sahiplerine bildirdi. Vatandaşların bu uyarıdan sonra gerekli işlemleri yapmaları gerekiyor. Uyarılara rağmen binalarında gerekli tedbiri almayan mal sahipleri, muhtemel depremde yıkımdan kendileri sorumludur."

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı ve Mekanik Anabilim Dalı öğretim üyeleri, belediyelerin hasarlı yapılarda oturan vatandaşlara izin vermemesi gerektiğini bildirdi. Yapılan açıklamada hasarlı binalarda oturmada ısrar edenlerin elektrik ve sularının kesilmesi istendi.

Açıklamada, Adapazarı'nda bütün orta hasarlı yapılardan kat kesilerek ve kesilen dairelerin sahipleri, ağır hasarlı yapı sahipleri gibi hak sahibi yapılarak genel ve köklü bir çözüme gidileceği beklentisinin geçen süre içerisinde mümkün olmadığı kaydedildi. Kat kesmenin, yeni deprem yönetmeliğini uygulamanın tek yolu olmadığı belirtilen açıklamada, orta hasarlı yapıların güçlendirme işlerini hızlandırmak ve mümkün olan en kısa zamanda tamamlanması gerektiği bildirildi.

Bunun için orta hasarlı yapıların yapı kullanma izin belgeleri iptal edilerek elektrik ve suyunun kesilmesi talep edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bu konunun ihmali halinde muhtemel bir depremde bu binalarda meydana gelecek ölümlerden belediyeler sorumlu olacaklardır. Ayrıca, orta hasarlı yapıların, tapu sicillerine, orta hasarlı olduklarına dair şerh düşülerek, güçlendirilmesi yapılıp, yeniden yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alıncaya kadar satışları da engellenmelidir. Sadece hak sahiplerine değil, binadaki bütün gayrimenkul sahiplerine kredi verilmelidir. Konut veya işyeri kiralayacak olanlar, yapı sahibinden, yapının hasarsız olduğuna dair, hasar tespit raporu veya yapı orta hasarlı ise güçlendirme sonrası yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) istemelidir.”

1967 depreminde hasarlı olduğu için takviye edilen Sakarya Vilayet binasının bu depremi hasarsız atlatamadığı, bunun yanında yine 1967 depreminde hasarsız olan birçok betonarme binanın, hatta az katlı olanların bazılarının bile, bu depremde yıkıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Düzce'de, 17 Ağustos 1999 depreminde hasarsız olan bazı binaların 11 Kasım 1999 depreminde yıkıldığı, bunun yanında takviye edilen orta hasarlı binaların çoğunun depremi hasarsız atlattığı görülmüştür. Buradan, 17 Ağustos 1999 depreminde, hasarsız veya az hasarlı olan yapıların, bu depremde test edildiğini ve gelecekteki olması muhtemel şiddetli bir depremde yine ayakta kalabileceği söylenemez. Önceki depremde az etkilenen binaların bir kısmı, farklı karakterdeki şiddetli bir depremde, bu kez fazla etkilenebilir ve bunun sonucunda da yıkılabilir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yedi-bin-orta-hasarli-bina-icin-acilen-tedbir-alinmasi-istendi_13492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!