Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yedinci Kule Kalkan Gibi Tasarlanarak İnşa Edildi

Dünya Ticaret Merkezi'ni 11 Eylül saldırılarından altı hafta önce 99 yıllığına belediyeden kiralayan gayrimenkul yatırımcısı Larry Silverstein, kuleyi yabancı basın mensuplarına tanıttı.

Sabah Gazetesi
Yedinci Kule Kalkan Gibi Tasarlanarak İnşa Edildi

merikalıların hafızalarında derin izler bırakan 11 Eylül terör saldırılarından sonra yeniden inşa edilen Dünya Ticaret Merkezi'nin Yedinci Kulesi adeta bir kalkan gibi tasarlandı. Sıfır Noktası (Ground Zero) adı verilen binaların yıkıldığı arazide 5 yıl önce inşaası başlayan Dünya Ticaret Merkezi'nin yıkılan yedi binasından sonuncusu Yedi Numaralı Kule 23 Mayıs 2006 tarihinde açıldı.

Dünya Ticaret Merkezi'ni 11 Eylül saldırılarından altı hafta önce 99 yıllığına belediyeden kiralayan gayrimenkul yatırımcısı Larry Silverstein, kuleyi yabancı basın mensuplarına tanıttı. Toplam maliyeti 15 milyar doları bulacak projenin ilk halkasının yüksekliği yaklaşık 226 metre. 52 katlı binanın 38. katında Silverstein'ın kendi ofisi bulunuyor. Bazı kaynaklara göre, binanın yalnızca yüzde 18'i kiralanmış durumda ve kötü anılarının hala canlı bulunduğu bu bölgedeki yüksek bir binada insanlar çalışmaya ya da oturmaya pek de gönüllü görünmüyorlar.

Yedinci Kule'de insan hayatını korumaya yönelik bir tasarım ve inşaat tekniği kullanıldı. Binanın taşıyıcı sistemi çelikle takviye edilerek güçlendirildi, yaklaşık 60 santimetre kalınlığındaki betonarme perde duvarlarla iç mekanlar korumaya alındı. Tabakalı ve yapısal olarak güçlendirilmiş kolon ve perde duvarlar binayı saldırılara karşı korumak üzere adeta bir kalkan gibi tasarlandı. Ayrıca acil durumlarda kullanılacak çıkış merdivenleri, New York şehri bina yönetmeliğindeki uygulamalardan yüzde 20 daha geniş tutuldu. Çevre dostu da olan Kule, New York kentinin tek ''Yeşil Bina''sı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yedinci-kule-kalkan-gibi-tasarlanarak-insa-edildi_47138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!