Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Yeni Bir Şeyler Söylemeyene Para Verilmesin'

TPE, kamu kaynaklarıyla finanse edilen büyük projelere özgünlük şartı getirilmesini istedi. TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, ''Kamu kurumları tarafından finanse edilen bir proje desteklenmeden önce mutlaka patent araştırmasından geçirilmeli. Özgün olmayan, yeni bir şey söylemeyen projelere boşuna kaynak aktarılmamalı'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Yeni Bir Şeyler Söylemeyene Para Verilmesin'

Türk Patent Enstitüsü (TPE), daha önce üzerinde çalışılmış projelere boş yere kaynakların aktarılmaması için devlet tarafından desteklenecek büyük projelere özgünlük şartı getirilmesini istedi. TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Türkiye'de son yıllarda patent ve faydalı model başvurularında büyük artış yaşandığını söyledi.
    
Dünyada patent başvurularında en hızlı artışın yaşandığı ülkenin Çin olduğunu belirten Asan, Türkiye'nin bir önceki yıla kıyasla elde ettiği artış oranıyla Çin'e rakip olduğunu ifade etti. 2011 yılının ilk yarısında Türkiye'nin uluslararası patent başvurularının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20, yerli patent başvurularının ise yüzde 32 arttığını bildiren Asan, bu artışların ülkenin ekonomik potansiyeliyle de orantılı olduğunu vurguladı.
    
''Ücretsiz hizmet vermeye hazırız''

Prof. Dr. Asan, bir fikri ürünün patentinin alınması ve projelendirilmesi kadar uygulanabilir olmasının da önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
    
''Eğer sizin projenizin hayatta karşılığı yoksa bunun ekonomiye katkı sağlamasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle özgünlüğü ve ekonomik karşılığı olan fikirlerin desteklenmesine öncelik verilmeli. Mesela TÜBİTAK ar-ge'ye çok para harcıyor. Bizim ülke kaynaklarının daha verimli kullanılması için şöyle bir önerimiz var. Çok büyük projeler TÜBİTAK tarafından desteklenmeden önce mutlaka patent araştırmasından geçirilmeli. Biz bunu bedava yapmaya hazırız. Özgün olmayan, yeni bir şey söylemeyen projelere boşuna kaynak aktarılmamalı''.

''Avrupa'nın parası boşa gidiyor''
    
AB ülkelerinin ar-ge konusunda daha bilinçli olduğu halde ön araştırma yapılmadığı için yılda 60 milyar avroyu boşa harcadığını aktaran Asan, ''Türkiye'de ar-ge'ye artık ciddi paralar harcanıyor. Bu yıl itibariyle ayrılan para 7 milyar doları buldu. Gayri Safi Milli Hasılanın (GSMH) yüzde 1'i olan bu oranın, 2013'te yüzde 2'ye çıkarılması hedefleniyor. Yani ar-ge'ye destek 15 milyar dolara çıkacak. Bizim Avrupalılar gibi boşa para harcama lüksümüz yok'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-bir-seyler-soylemeyene-para-verilmesin_89581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!