Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Çimento Fabrikası Kurulması Gereksiz

Yeni Çimento Fabrikası Kurulması Gereksiz

Ticaret
Yeni Çimento Fabrikası Kurulması Gereksiz

b>Türkiye’de, tüketimden çok üretimin gerçekleştirilmesi nedeniyle yeni çimento fabrikalarının kurulmasının gereksiz olduğu ve devletin yeni tesis yapımını teşvik etmemesi gerektiği bildirildi.

OYAK’a bağlı Adana Çimento Sanayi A.Ş. (AÇS) Genel Müdürü İsmail Erkovan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni (ÇGC) ziyareti sırasında gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 57 çimento fabrikası bulunduğunu söyledi.

Fabrikalarda yılda 36 milyon ton kilinker ile 50 milyon ton civarında çimento üretimi yapıldığını belirten Erkovan, geçen yıl 28 milyon 100 bin ton civarında olan tüketimin ise bu yıl 30 milyon 500 bin ton civarında gerçekleşmesinin tahmin ettiklerini ifade etti. “20 milyon ton civarında üretim fazlamız varken halen çimento fabrikaları kuruluyor” diyen Erkovan, “Devlet de buna teşvik veriyor. Çimento katma değeri yüksek olan bir ürün değil, devlet yeni çimento fabrikalarının yapımını teşvik etmemeli” dedi. Genel Müdürü İsmail Erkovan, geçen yıl başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD ve Irak’a 10 milyon ton civarında ihracat gerçekleştirildiğini, bu yıl ihracatın da yaklaşık 11-12 milyon tonu bulacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Türkiye’de beton yolların yapımına ağırlık verilmesi gerektiğini ve Afyon’da deneme çalışmalarına başlandığını anlatan Erkovan, “Beton yollar asfalta göre daha dayanıklı ve 30-35 yıl ömrü var” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-cimento-fabrikasi-kurulmasi-gereksiz_22062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!