Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Düzenlemeyle Her İsteyen Müteahhit Olamayacak

Hükümet, inşaat sektörüne yeni düzenlemeler getiriyor. Meclis’e sunulan teklif yasalaşırsa, müteahhit yeni işe başlarken mali gücü ve iş bitirmesine bakılacak.

yapi.com.tr
Yeni Düzenlemeyle Her İsteyen Müteahhit Olamayacak

Hükümet, inşaat sektöründe dönüşüm için düğmeye bastı. Önceki gün Meclis'e sunulan kanun teklifi yasalaşırsa müteahhitlere yeni düzenlemeler getirilecek. Buna göre, yeni projelere başlarken belli kriterler aranacak. Müteahhidin mali gücü ve iş bitirme seviyesine bakılacak.

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; böylece hem sektör disiplin altına alınacak hem de sektörün sağlıklı büyümesinin önü açılacak. Kanun teklifinde, özel sektörde yapım işleri üstlenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olması koşulu yer alacak.

Yetki sahibi müteahhitler, yeterlilikleri dikkate alınarak, 9 sınıfta gruplandırılacak ve üstlenebilecekleri işler de yeterliliklerle uyumlu olacak. Teklif, Kentsel Dönüşüm Yasası'nda yapılacak bazı değişiklikleri de içeriyor. Teklif kabul edilirse bundan böyle riskli yapılarda yapılacak çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak.

Kentsel dönüşüme giren firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması şartlarını yerine getirmesi istenecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yurtiçi ve küresel pazarda katma değeri çok yüksek anahtar teslimi projelere yatırım yapan müteahhitleri destekleyeceklerini ifade etti. Eximbank'ın desteklediği firma sayısı 10 bin 642'ye ulaştığını dile getiren Bakan Pekcan, gelecek yıl 48 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye Müteahhitler Birliği'nin programına katılan Pekcan, "Avrupa'da yaptığımız çeşitli görüşmelerde Afrika'ya Türkler ile beraber açılmaya onlar da hazır. Bu vesileyle hem Eximbank'ın kaynaklarını daha verimli kullanacağız hem sizin oralarda daha aktif ve daha verimli projeler alacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-duzenlemeyle-her-isteyen-muteahhit-olamayacak_168711.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!