Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Fuar Alanı için Dev Kamulaştırma

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir'de kurulacak yeni fuar alanı için en önemli adımlardan birini attıklarını belirterek, kentin yeni fuar alanı olarak belirlenen bölgede yer alan ESBAŞ'a ait 220 dönümlük araziyi 17 milyon 704 bin liraya satın aldıklarını açıkladı.

Referans Gazetesi
Yeni Fuar Alanı için Dev Kamulaştırma

İzmir Gaziemir'de 337 hektar alan üzerine kurulması planlanan yeni fuar alanı için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ'ye (ESBAŞ) ait 220 dönümlük araziyi satın aldı. Kamulaştırma çalışmaları tamamlanan alan için önümüzdeki haftalarda temel atılması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir'de kurulacak yeni fuar alanı için en önemli adımlardan birini attıklarını belirterek, kentin yeni fuar alanı olarak belirlenen bölgede yer alan ESBAŞ'a ait 220 dönümlük araziyi 17 milyon 704 bin liraya satın aldıklarını açıkladı. Bunun belediyenin bugüne dek gerçekleştirdiği en büyük kamulaştırma olduğunu söyleyen Kocaoğlu, artık fuar şirketinin önünde arazi bakımından hiçbir sorun kalmadığını ifade etti. 117 dönümlük şahıs arazisinin kamulaştırılmasının da bundan önceki süreçte gerçekleştirildiğini hatırlatan Kocaoğlu, "İzmir'de fuar turizminin önünde hiçbir engel kalmadı" dedi.
 
ESBAŞ ortaklıktan çekildi

Öte yandan ESBAŞ'ın, yeni fuar alanını hayata geçirecek şirkete ortaklıktan vazgeçtiğini ifade eden Kocaoğlu, "Biz de arazisini kamulaştırdık" dedi. Kamulaştırma kararının, daha önce Büyükşehir Belediyesi önderliğinde kurulacak yeni fuarcılık şirketine, mülkiyeti kendisine ait araziyi vererek ortak olacağı duyurulan ESBAŞ'ın ortaklıktan vazgeçmesi üzerine alındığı öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin araziyi satın alması ile birlikte özel sektör ağırlıklı olarak kurulması öngörülen yeni fuarcılık şirketindeki ortaklık payları da değişti.

Gaziemir'de 337 hektar alan üzerine yeni fuar ve kongre merkezi yapılacak. Bu amaçla kurulan yeni şirketin ortakları arasında en büyük pay yüzde 35'lik oran ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) ait olacak. Yeni fuar alanı ve kongre merkezinin yapılması ile birlikte İzmir'in, yılın 365 günü fuar düzenleyen ve uluslararası kongrelere ev sahipliği yapan bir kent haline gelmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-fuar-alani-icin-dev-kamulastirma_68573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!