Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Yeni Fuar Alanının Tamamlanmasıyla Dünyanın En Büyük Mermer Fuarını Düzenleyeceğiz''

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir ilçesindeki yeni fuar alanı için 19 Nisan'da ihaleye çıkılacağını, bu alanın tamamlanmasıyla birlikte dünyanın en büyük doğaltaş fuarının İzmir'de düzenleneceğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
''Yeni Fuar Alanının Tamamlanmasıyla Dünyanın En Büyük Mermer Fuarını Düzenleyeceğiz''

İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'yla ilgili Kültürpark Fuar binasında basın toplantısı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, 21-24 Mart arası açık kalacak fuarın 201 bin 500 metrekare alanda düzenleneceğini, yaklaşık 12 bin ton taşın sergileneceğini, fuara 42 ülkeden 265'i yabancı olmak üzere toplam bin 163 firmanın katılacağını, 28 ülkeden de alım heyetlerinin geleceğini ifade etti.

Fuara İtalya'dan 87, Çin'den 33, Hindistan'dan 22, ABD'den 15 ve Almanya'dan 13 firmanın katılacağını, dünyaca ünlü mermer firmaları olan İspanyol Levantina ve İtalyan Edilgraniti'nin de bu yıl ilk kez fuara katılacağını ifade eden Kocaoğlu, bu yıl fuarı 5 bini yabancı 55 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini dile getirdi.

Fuarın kurulduğu günden bu yana aritmetik olarak büyüdüğünü ancak yer sıkıntısı nedeniyle son yıllarda bu büyümenin durduğunu ifade eden Kocaoğlu, Gaziemir'de kurulacak yeni fuar alanı projesinin ihale aşamasına geldiğini, bu projenin tamamlanmasıyla İzmir fuarlarının 1,5-2 kat büyüyeceğini, ''geometrik büyüme çağına gireceğini'' ifade etti.

Yeni fuar alanının ihale süreciyle ilgili de bilgi veren Kocaoğlu, 19 Nisan'da yapılacak ihale sonrası hemen temel atma sürecine başlanacağını, toplam 240 bin metrekare inşaat alanı içinde 7 holden oluşan 110 bin metrekarelik kapalı fuar alanı yapılacağını, 70 bin metrekarelik bir alanın ileride kullanılmak üzere rezerv olarak tutulacağını kaydetti. Kocaoğlu, 42 bin metrekarelik alanda da kentin ihtiyaçlarına göre kongre merkezi ve otel yapılacağını ifade etti.

Proje için 30 milyon lira kamulaştırma bedeli ödendiğini, bu süreçte çok sıkıntı çektiklerini anlatan Kocaoğlu, ''Umuyorum başarılı, işini bilen bir müteahhitle kısa zamanda yeni fuar alanına kavuşuruz'' dedi.

''Fuarlar kente 400 milyon lira katkı sağlıyor''

İzmir'de düzenlenen fuarların kent ekonomisine yıllık 400 milyon dolar katkı sağladığını, yeni fuar alanıyla bunun katlanarak artacağını dile getiren Kocaoğlu, yeni fuar alanının tamamlanacağı tarihin belirlenmesiyle Kültürpark'taki mevcut fuar binalarının da restore edilerek Türkiye'nin en büyük kongre merkezi haline dönüşeceğini, iki projenin birlikte tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

MARBLE fuarının halen dünyanın üç büyük fuarı arasında yer aldığını, yer sıkıntısı nedeniyle büyüyemeyen fuarın önemli bir potansiyeli değerlendiremediğini kaydeden Kocaoğlu, ''Yeni fuar alanının tamamlanmasıyla dünyanın en büyük mermer fuarı da İzmir'de yapılmış olacak. Sadece metrekare büyüklüğü değil iş bağlantılarıyla da en büyük fuar olacak. Bu da İzmir'i gururlandıracaktır'' dedi.

Kocaoğlu ayrıca 30 Mart'ta Bornova Metrosu'nun açılış törenini gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-fuar-alaninin-tamamlanmasiyla-dunyanin-en-buyuk-mermer-fuarini-duzenleyecegiz_91153.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!