Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni İlçeler Göz Kamaştırıyor

İstanbul’da üç yeni ilçe imar rantı açısından göz kamaştırıyor. Çekmeköy, Arnavutköy ve Ataşehir...

Hürriyet Gazetesi/Yalçın BAYERapatılan beldelerin siyasetçileri isyanlarda; tepki var ancak bir değişiklik adına da umutları yok. Tayyip Erdoğan’ın ısrarlı tavrı karşısında değil muhalefetin direnmesi parti içi tepkiler bile dikkate alınmıyor. İstanbul’da üç yeni ilçe imar rantı açısından göz kamaştırıyor. Çekmeköy, Arnavutköy ve Ataşehir...

Kadıköy yakasında Alemdağ, Taşdelen ve Ömerli beldeleri ve köylerinin katılımı ile oluşturulan Çekmeköy, B2 arazisinin en yoğun olduğu coğrafyaya sahip olacak; aynı zamanda da Anadolu yakasının en büyük ilçesi olacak. Çekmeköy’e dahil edilen ve tarım alanlarının yoğunlukta olduğu Reşadiye, Hüseyinli, Sırapınar ve Koçullu köylerinin, 3. köprünün sınırlarında kalması da dikkat çekti.

Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar’dan koparılan mahallelerle yeni oluşacak Ataşehir ilçesi sınırlarında önemli büyüklüklerde ’kentsel dönüşüm’ alanları da bulunuyor. Bankaların getirileceği bölgenin, Ataşehir’e verilen bölgenin onda biri oranında olduğu belirtilerek "Burada imar hareketlerine dikkat etmek gerekiyor" diyor bir mimar dostumuz. Bir bilgi daha veriyor:

"AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Pabuçcu, Gaziosmanpaşa’dan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğinde bulunmuştur. İl Başkanlığında da ilçe oluşumlarındaki çalışmanın başında bulunmuştur.

Sarıgazi, Samandıra ve Yenidoğan beldelerinden ’Sancaktepe’ ilçesini oluştururken, AKP’lilerin tepkisini de yeni bir isim koyarak söndürmeyi becerebilmiştir. CHP ve ANAP’lı belde ve belediyeler ’doğranırken’, bugün çevresinde 500 bin nüfus oluşan Kurtköy’den bir ilçe oluşturmamıştır.

Çünkü, AKP’nin elindeki Maltepe, Kartal ve Pendik’ten parça kopartmak istememiştir. Belki de, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya’nın gücünden ötürü bu ilçelerin E-5 üzerindeki coğrafyasına dokunamamıştır."

Avrupa yakasına gelirsek... Merkez nüfusu 27 bin olan Çatalca tam doğrandı. 85 yıllık Hadımköy (geçmişin nahiyesi) ile CHP’li Durusu (Terkos) Arnavutköy’e bağlandı. Durusu’nun Balaban ve Baklalı köylerinde büyük araziler üzerine kurulan ’Selamet’ köyleri var. Süleyman Mercümek’in kurduğu bu köylerin imarlarının çıkması büyük önem kazanıyor. İlçeliği bekleyen Hadımköy’ün, büyük bir sanayi potansiyeline ulaştığı belirtilirken, Arnavutköy’e bağlanması büyük bir tepki uyandırdı. Aynı şekilde Çatalca’ya 8 km. uzaklıkta otoban üzerinde Bahşayiş köyü 48 km uzaklıktaki yeni kurulacak Arnavutköy ilçesine bağlandı. (Bu beldede AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in villası var.) Çatalca’dan koparılan Muratbey beldesinin de mahalle olarak Büyükçekmece’ye bağlanması bir başka tepki nedeni oldu.

Fatih'le birleşmeye hayır

Partilerin ilçe başkanlarının oluşturduğu ’Eminönü’nü Yaşatma Platformu’ yayınladığı bir bildiriyle, ilçelerinin Fatih ile birleşmesine karşı çıktı ve "Dünya başkenti mahalle olamaz" denildi. Beceriksiz yönetimler nedeniyle nüfusun 50’den 30 bine düşmesinin, Eminönü’yü mahalle yapma gerekçesi olamayacağı belirtilen açıklamada "Bu karar kendi siyasi ve ekonomik çıkarlarını gözetenlere hizmet etmektedir. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmesinde en büyük etken tarihi mirasıyla Eminönü’dür" denilerek bugün Büyükşehir Belediyesi önünde 14.00’te bir protesto gösterisi yapılacağı bildirildi.

Biliyor musunuz

Kadıköy’de 45 dönümlük Meteoroloji alanın yerinde Taşyapı’nın, Büyükşehir’de imar plan tadilatı ile 156 m yüksekliğinde 4 blok için yapımını için hafriyat işlemine 7 iş makinası ve onlarca kamyonla başlanırken, Kadıköy Belediyesi ve Mimarlar Odası’nın yürütmeyi durdurma kararlarına karşılık hiç bir müdahalenin olmadığını...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-ilceler-goz-kamastiriyor_59909.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!