Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Belediye Reformunun Maliyeti...

Yeni İlçeler, İstanbul İçin Tarihi Bir Karar

Daha etkin bir yerel yönetim için yeni ilçelerin kurulmasının önemli olduğunu belirten Başkan Topbaş, "Şu anda şehirde 63 belediyemiz var. Yeni çalışmayla belediye sayısı büyükşehir de dahil olmak üzere 40 olacak. Bu kararın hayırlı olacağına inanıyorum. Bu, İstanbul için tarihi bir karar. Belde belediyeleri hizmet vermekte yetersiz kalıyordu."

Zaman Gazetesi/Sait Adige
1


b>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a 8 yeni ilçe kurulması ile ilgili konunun Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmesinin, daha etkin yerel yönetim için tarihi bir karar olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, barajlardaki doluluk seviyesinin ise son yağışlar ve karların da erimesiyle birlikte yüzde 37'lere çıkacağını ancak tasarruftan vazgeçilmemesi gerektiğini belirtti.

Kadir Topbaş, Almanya Büyükelçisi Eckart Cuntz'u makamında kabul etti. Büyükelçi Cuntz'un ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başkan Topbaş, karla mücadele çalışmalarında belediye olarak başarılı olduklarını söyledi. Şehirde 2 gün boyunca çok etkili bir kar yağışının gerçekleştiğini vurgulayan Topbaş, "2004 yılında yağan kar ölçeğinde bir yağış yaşandı. Ancak o yıl gözlenen ciddi sıkıntılar bu defa olmadı. Ana arterlerde belediyenin sorumluluk alanında hiçbir kapalı yol bırakmadık. 145 köyümüzde de traktörlere yerleştirdiğimiz kar aparatları sayesinde çalışma yapıldı. Daha önce bu köylere kar yağdığı zaman 2 hafta buralara ulaşılamıyordu." şeklinde konuştu.

Kar yağışının baraj havzaları açısından verimli olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, "Barajlardaki doluluk seviyesi yüzde 32'leri buldu. Karların da erimesiyle bu seviye yüzde 37'lere çıkacak. Geçen yıl aynı dönemde yüzde 50'ler seviyesindeydik. Tasarrufu yine önemsiyor ve vatandaşlara aynı çağrımı yineliyorum. Barajlarda şu anda 272 milyon metreküp su var. Bu da hiç yağış olmazsa 5-6 aylık su anlamına geliyor." dedi.

İstanbul'a üçüncü köprü tartışmalarına da değinen Topbaş, İstanbul'un çok büyük iktisadi bir merkez olduğunu ve bir günlüğüne dahi hayatın durmasının büyük maliyet getirdiğini söyledi. Kar yağışıyla birlikte ağır araçların trafik sıkıntısına yol açtığını kaydeden Topbaş, "Trafik sıkıntısı hayatı durdurduğu için ekonomiyi de etkiliyor. Üçüncü köprü İstanbul için gerekli. Köprüden günde 25 bin araç geçiyor; bu da büyük bir rakam. Üçüncü köprüyle en azından bu ağır araç yoğunluğu azalacak." şeklinde konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'a 8 yeni ilçe kurulması ile ilgili konuda Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkmasını da değerlendirdi. Daha etkin bir yerel yönetim için yeni ilçelerin kurulmasının önemli olduğunu belirten Topbaş, "Şu anda şehirde 63 belediyemiz var. Yeni çalışmayla belediye sayısı büyükşehir de dahil olmak üzere 40 olacak. Bu kararın hayırlı olacağına inanıyorum. Bu, İstanbul için tarihî bir karar. Belde belediyeleri hizmet vermekte yetersiz kalıyordu. Çoğu zaman biz destek oluyoruz." diye konuştu. Bu düzenlemelerin siyasi bir değerlendirme sonucu yapılmadığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Başbakan'ın talimatıyla bu düzenlemeler yapılırken ilçe sınırlarına kesinlikle müdahale edilmemesi istendi. Daha önce bildiğiniz gibi Gökkafes bir gecede Beyoğlu'ndan Şişli'ye kaydırılmıştı." dedi.

Şehirde doğalgaz ile ilgili bir problem olmadığını da sözlerine ekleyen Dr. Mimar Kadir Topbaş, "Problem yok ama aşırı soğuklarla birlikte tüm Türkiye'de olduğu gibi bir basınç düşüşü yaşandı. Bu sorun da sonradan giderildi." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-ilceler-istanbul-icin-tarihi-bir-karar_59667.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • aslinda gazinin sultanciftliginden ayrilmasi bence daha iyi, cünkü sultanciftliğinin nufusu hizla artiyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!