Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Reformunun Maliyeti 4 Milyar YTL

Hükümetin 2009'daki yerel seçimler öncesinde tamamlamayı planladığı mahalli idareler reformu, yaklaşık 4 milyar YTL maliyet yaratacak. Bazı belediyelerin bölünmesi ve yeni belediyeler kurulması kararının ardından belediye gelirleri yeniden düzenlenecek.

Sabah Gazetesiükümetin 2009'daki yerel seçimler öncesinde tamamlamayı planladığı mahalli idareler reformu, yaklaşık 4 milyar YTL maliyet yaratacak. Bazı belediyelerin bölünmesi ve yeni belediyeler kurulması kararının ardından belediye gelirleri yeniden düzenlenecek. Ntvmsnbc'nin haberine göre yasanın çıkmasıyla, bazılarının bölünerek yenilerinin kurulmasına olanak sağlanan belediyelerin gelirleri de yeniden düzenlenecek. Ancak uygulama, 2009'daki yerel seçimlerden önce merkezi bütçeden belediyelere aktarılan kaynağı önemli ölçüde artıracak. Ekonomi yönetiminin belirlemelerine göre, mahalli idareler reformu kapsamındaki düzenlemelerin maliyeti 2.1 ile 4 milyar YTL arasında olacak.

Avrupa Birliği'ne sunulan Katılım Öncesi Ekonomik Program'da (KEP) da yer verilen düzenlemelere göre, belediyelere vergi gelirlerinden aktarılan pay artırılacak. Daha önce 2009'un geçiş yılı olması öngörülürken, yerel seçimler nedeniyle bu uygulamadan vazgeçme eğilimi doğduğu bildirildi. Bu nedenle maliyetin hesaplanan en üst seviyeye çıkacağı öngörülüyor.Oranın düşmesiyle sağlanacak gelir ise SSK işveren primlerinin indirilmesiyle mahalli idareler düzenlemesinin yaracağı maliyetin karşılanmasında kullanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-reformunun-maliyeti-4-milyar-ytl_59700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!