Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni İmar Alanı Mahkemelik

Mimarlar Odası Hatay Şubesi Hatay İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.

Vatan Gazetesi/Mehmet Hüseyin Zorkun
2


b>Mimarlar Odası Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Antakya Belediyesini mahkemeye verdi. Antakya Belediyesinin yeni mücavir alanlarını imara açmasının 5403 sayılı “Toprağı Koruma” Kanuna açıkça aykırı olduğunu dile getiren Mimarlar Odası Hatay Şubesi bu nedenle Hatay İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.

Mimarlar Odası Hatay Şubesi binasında Abdülgani Mazmanoğlu Başkanlığında bir araya gelen diğer yönetim kurulu üyeleri, sözü edilen imara açılan alanlarda koruma ve kullanma dengesine dikkat edilmediğini öne sürdüler.

Açıklamada: 2006 yılında çalışmalar başlatılarak Antakya Belediyesi sınırları içine katılan, yeni mücavir alanına yönelik imar planı çalışmalarının, tarımsal alanların korunması temel ilkesi yanında, hukuka aykırı olması, ülke topraklarının rasyonel kullanımına engel olacağı yanında, planlamaya esas alınan koruma ve kullanma dengesinin yaratılmamış olması gibi şehircilik ve planlama ilkelerini de gözetmediğinin tespit edilmesi üzerine, dava açıldığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında konuşmasını sürdüren Başkan Mazmanoğlu, “Antakya Belediye Meclisinin 07/07/2006 gün ve 67 sayılı 1/5000 ölçekli ilave + revizyon Nazım imar planına ait karar ile bu plan değişikliği kararına dayanılarak alınan 03.11.2006 gün 95 sayılı 1/1000 ölçekli ilave + revizyon uygulama plan değişikliği kararının iptaline ve öncelikle dava sonuna kadar yürütmenin durdurulması istemi ile Hatay İdare Mahkemesinde iptal davası açılmıştır. Yukarıda izah ettiğimiz tüm nedenlerle dava konusu edilen işlemlerin temel planlama ilkelerine aykırılıkları yanında, yapılan işlemin açıkça hukuka aykırı olduğunu düşünerek, şehircilik ve planlama ilkeleri ile ilgili imar mevzuatına ve kamu yararı ilkesine uyarlılığı da bulunmaktadır. İmar planlarının uygulanması ve 3194 sayılı imar kanununun 18. maddesi uygulamasına gidilmesi halinde bölge yapılaşmaya açılarak önemli miktarda özel mahsul alanı, tarım alanları ve zeytinlik alanı tahrip olacaktır. Bu nedenle ileride giderilmesi imkansız zararların önlenmesi için ivedilikle yürütmenin durulmasına ve dava konusu işlemlerin iptali Hatay İdare Mahkemesinden talep edilmiştir” dedi.

Mazmanoğlu gerekçe ile ilgili basına verdiği yazılı açıklamada ise, “Bu kararlar ile Antakya Belediyesi tarafından belirlenen Mücavir Alan da yeni yerleşim alanları yaratılmak üzere yeni mücavir alanı kapsayan 580 hektar alan ile Antakya Belediye sınırları içerisinde kalan 130 hektarlık alan olmak üzere toplam 710 hektar bir alanda imar uygulama imar planı yeni bir yerleşime imkan vermek üzere planlandığı ve yaklaşık 88.000 kişinin bu bölgede yaşamasının planlandığı anlaşılmıştır. Bu imar planları incelendiğinde bölgenin önemli tarımsal alanları üzerinde imar planlamasına gidildiği ve bu kapsamda dava konusu alanı kapsayan imar planının onaylanarak bölgenin yapılaşmaya açılacağı anlaşılmıştır. Bu uygulamanın ülke topraklarının rasyonel kullanımını engellediği açıkça görülmektedir” dendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-imar-alani-mahkemelik_53542.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Bu topraklarda yaşayan insanları ve bu bölgedeki ağaçları canlıları düşünen insanların olması çok güzel çıkarçılara karşı savaş verenleri tebrik ediyoruz YANITLA
  • bu topraklarda yaşayan insanlara ve burda bulunan tarım arazilerine sahip çıkan bir grup insanın var olduğunu görmek çok güzel bir şey YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!